Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radiere auto fara acte
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radiere auto fara acte

Am mostenit de la tatal meu numai in acte un autoturism care nu mai exista (cred ca l-a dat la fier vechi), pentru care nu am nici un fel de acte (carte de identitate, certificat de inmatriculare, placute cu numere sau certificat de radiere). In schimb, este inregistrat in evidentele fiscale.
Cum pot proceda ca sa-l radiez de la fisc?
Daca autoturismul a fost predat la fier vechi , trebuie sa existe o dovada , chitanta , etc. Daca nu exista nici un act al autoturismului, nu l puteti radia. De regula, stiu ca cei de la fier vechi, cer actele de radiere , si anume cerficatul de radiere,vizat de Politie, carte de identitate, certificat. De la fisc se poate radia autoturismul doar in baza unor acte pe care dvs. spuneti ca nu le detineti.
Apoi mai este o problema, daca in actul de succesiune, figurati ca dvs. ati mostenit autoturismul , cum putea altcineva sa dispuna de predarea acestuia la fier vechi?
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
1-Daca auto a fost predat la fier vechi obligatoriu trebuie sa existe dovada
2-In situatia inexistentei de documente justificative contactati IGP-SPR resposabil ,solicitati verificare auto.
Autoritatea urmeaza sa va elibereze dovada ,in baza careia autoritatea fiscala opereaza radierea
ynocentta a scris:

1-Daca auto a fost predat la fier vechi obligatoriu trebuie sa existe dovada
2-In situatia inexistentei de documente justificative contactati IGP-SPR resposabil ,solicitati verificare auto.
Autoritatea urmeaza sa va elibereze dovada ,in baza careia autoritatea fiscala opereaza radierea

@ynocentta

Din evidentele fiscale nu poate fi radia fara copie dupa cartea de identitatea a autoturismului, si fara dovada predarii de fier vechi, a vanzarii etc.
Am spus ca predarea la fier vechi probabil a facut-o tatal meu nu altcineva (nu stiu sigur pt ca nu am locuit impreuna), cert este ca nu detin nici un fel de acte pt acel autoturism. Din cate mi-aduc aminte actele i le-au furat acum cativa ani si probabil nu s-a mai ocupat sa scoata altele, masina fiind o rabla. Problema este ca am ramas eu cu aceasta masina sa platesc in continuare.
As putea cumva s-o radiez cu o declaratie la notariat ca nu detin acea masina si nici acte pentru ea?
alin-m, utilizator
@flipi
va aflati in eroare
Autoritatea fiscala are obligatia sa ia act de dovada emisa de IGP-SPR