Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Creante insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Creante insolventa

Buna ziua,

Am si eu nevoie de ajutor urgent....exista unde in legea insolventei prevederea potrivit careia nu pot cere insolventa unei societati decat daca creantele sunt mai vechi de 6 luni??

Va multumesc,
crysenc a scris:
....exista unde in legea insolventei prevederea potrivit careia nu pot cere insolventa unei societati decat daca creantele sunt mai vechi de 6 luni?

Buna ziua,
Cel mai bine ar fi sa cititi (studiati) Legea insolventei.
O gasiti la adresa:
[ link extern ]
Conditiile pentru deschiderea procedurii de insolventa sunt
creante certe , lichide si exigibile de mai mult de 30 zile ( nu 6 luni)
val creantelor min 30.000 lei
Buna ziua.
Nu exista termenul de maxim 6 luni pentru creante .Nu exista conditii de vechime maxima pentru creante, pentru a fi admise . In schimb, in lege este prevazuta pentru creditorii salariati, conditia de 6 salarii medii pe economie pentru a introduce cererea .