avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul medical pentru ingrijire copil bolnav sub ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul medical pentru ingrijire copil bolnav sub varsta de 7 ani

Buna seara,
Concediul medical pentru ingrijire copil bolnav cu varsta de 6 ani si 7luni se cumuleaza cu numarul de zile de concediu medical al mamei? Exista in codul muncii un articol care sa specifice daca da sau nu?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 08:59, 24 Februarie 2010
Smaky a scris:

Buna seara,
Concediul medical pentru ingrijire copil bolnav cu varsta de 6 ani si 7luni se cumuleaza cu numarul de zile de concediu medical al mamei? Exista in codul muncii un articol care sa specifice daca da sau nu?
Multumesc

Concediul medical pt ingrijirea copilului bolnav cod 09 nu se cumuleaza cu nr de zile [t concediul medical al mamei. este reglementat de OuG 158 / 2005 privind concediile medicale
Nu inteleg despre ce cumulare ar fi vorba si in ce caz ar surveni dar stiu ca aveti dreptul la maximum 45 de zile calendaristice pe an concediu pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 7 ani.
pneagu a scris:

Nu inteleg despre ce cumulare ar fi vorba si in ce caz ar surveni dar stiu ca aveti dreptul la maximum 45 de zile calendaristice pe an concediu pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 7 ani.

Cumularea se refera la numarul de zile de concediu medical, pentru cele 90 de zile acordate in ultimele 12 luni si pt care nu e necesara viza medicului expert.
1. In adeverinta de concediu medical pe ultimele 12 luni se trec numai concediile medicale care privesc pe salariatul respectiv.
2. Nu se trec concediile de maternitate si concediile pentru ingrijirea copilului pana la 7 ani.
3. Nu trebuie sa fie o lege sau un articol de lege care sa stipuleze aceasta. Este vorba de logica si bun simt de profesionist.
Ultima modificare: Marți, 23 Februarie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

Nu trebuie sa fie o lege sau un articol de lege care sa stipuleze aceasta. Este vorba de logica si bun simt de profesionist.


In normele de aplicare a OUG 158 /2005, aprobate prin Ordin 60 /2006 si publicate in MO 16.02.2006, se prevede la art 65 ca :
Durata concediilor pentru tuberculoză, neoplazii, precum şi a concediilor pentru sarcină, lăuzie şi îngrijirea copilului bolnav nu diminuează numărul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afecţiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta cu nr. de zile de incapacitate de munca in ultimele 12 luni SimonescuC SimonescuC Am o intrebare si va solicit sprijinul pentru aceasta: In temeiul OUG 158/2005 cu modificari si completari, respectiv art. 3 indice 1 litera \\\\\\"b\\\\\\" ... (vezi toată discuția)
Cm - avizul medicului expert razvan_radu razvan_radu Buna dimineata! Situatia este urmatoarea: un salariat a avut in cursul anului 2014 - 3 concedii medicale pe diferite afectiuni care totalizeaza 12 zile ... (vezi toată discuția)
Adeverinta salariat cu concediile medicale anapel anapel Buna ziua, am efectuat 22 zile CM pentru ingrijirea copilului bolnav si 61 ale mele. Pe adeverinta vad ca le cumuleaza, avand un total de 83 zile CM. Eu am o ... (vezi toată discuția)