Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare in sistemul sanitar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare in sistemul sanitar

Va rog sa imi spuneti cum se fac promovarile intr-o treapta superioara in 2010 in sistemul sanitar.In concret avem urmatorul caz:3 muncitori au promovat anul trecu pe o treapta superioara (2 de la 6 la 5 si unul de la 5 la 4) In acest an cei de la 5 promoveaza din nou un timp ce celui de-al treilea i se refuza acest lucru de catre cei de la runos.Care sunt conditiile?
Ordinul MS privind criteriile de promovare nu mai este in vigoare , conform acestuia promovarea la muncitori se facea din 2 in 2 ani , acum noua lege a salarizarii prevede ca promovarea se face din 3 in 3 ani ,daca ordonatorul principal de credite nu a emis alte ordine . Eu cred ca se grabesc cu promovarea, ar trebui asteptat noul ordin al ministruluiui sanatatii privind criteriile de promovare .