Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Proiect de lege cum comentati?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Proiect de lege cum comentati?

[ link extern ]

si legea ghiseului unic la MF

[ link extern ]
ccfccf, utilizator
D-lor de ce atat de multa incrancenare si logoree inutila ? Nici Guvernul , nici Ceccarul nu o sa tina cont de tot ceea ce este scris pe forumuri sau eventuale proteste scrise . Acest topic a degenerat destul si cu fiecare postare, invrajbirea intre colegii de forum creste inutil . Menirea acestui forum este de a fi altruisti fata de alti semeni , a oferii ajutorul nu de a ne invrajbii inutil . Propun moderatorilor acestui topic a-l inchide .
Da, discutia de "avansat" pe o panta periculoasa , in sensul ca nu se mai dezbate un principiu ci se discuta prin puterea exemplului personal.
Opinia mea este ca topicul poate fi lasat in continuare deschis, pentru ca tema la nivel de principiu este generoasa si merita discutata, mai ales ca se aduc argumente pertinenente care cu siguranta ii vor ajuta pe cei care au dubii in legatura cu activitatea lor profesionala viitoare sa ia o decizie.

Nu am expus pina acum o opinie privind aceasta dezbatere , dar profit de ocazie si incerc un punct de vedere care sper sa duca discutia viitoare pe alt fagas.

Infiintarea CECCAR nu poate fi desprinsa de contextul in care s-a intimplat : de 20 de ani sintem intr-o tranzitie (eu i-as spune deruta dar sa nu sune tendentios)
Cei care au avut posibilitatea sa o faca au devenit membri , asa cum CECCAR a impus aderarea in diverse momente ale existentei sale: cu vechime de 5 ani, fara vechime, cu stagiu, fara stagiu, cu examen strict, cu examen formal etc

Cei care au decis sa devina membri CECCAR nu pot fi blamati ca au facut-o .
A fost si este o simpla optiune pe care fiecare din noi o poate face .
Cei care nu au luat decizia sa devina membri CECCAR au avut in egala masura motive sa ia aceasta decizie.
Nu este usor sa fii propriul tau stapin, sa ai salariati care depind de tine si activitatea ta , sa oferi logistica , sa iei decizii , sa cauti clienti, sa ai grija de portofoliul de clienti in conditiile unei concurente nu tocmai loiale uneori , in conditiile in care legislatia s-a schimbat de nenumarate ori .

Pe alta parte, nu este usor sa ai un loc de munca solicitant si apoi , dupa ora 16 , iar note contabile, iar calculator , iar bilant ... in detrimentul familiei si al vietii personale.
Nu ca membrii CECCAR ar fi mai "bogati"in timp liber , dar am incercat o comparatie numai din acest punct de vedere.

In fond tot ceea ce facem fiecare din noi este o optiune pentru ca viata sa devina mai buna si traiul mai bun
Pentru asta nu poate fi nimeni acuzat sau blamat ... este natura umana si e firesc sa se intimple asa .

Ce este intradevar de blamat : lipsa de consecventa la nivel inalt, de coerenta, schimbarea regulii ...in timpul jocului . Toate astea , pe mine personal, ma duc la ideea ca sintem niste , hai sa folosesc un cuvint dur ,"victime" ale vremilor pe care le traim .

Personal , nu stiu daca organizatiile profesionale pot fi o solutie sau dimpotriva, profesia libera , fara organizatie profesionala.
E frustrant dupa 20-25 de ani de meserie sa fii dat la o parte .
E frustrant dupa 4-5 ani de facultate sa nu poti practica efectiv profesia pentru ca scoala e preocupata doar de aspecte teoretice iar partea practica e lasata de izbeliste .
Dar cel mai frustrant este sa fii derutat, indiferent citi ani ai avea , si sa nu stii ce se intimpla miine .
Am vorbit cam mult , dar am speranta ca am reusit sa transmit ceea ce as fi putut spune cu 2-3 cuvinte : nu e usor pentru nimeni !

Magda Staicu, Consultant fiscal
''Nici Guvernul , nici Ceccarul nu o sa tina cont de tot ceea ce este scris pe forumuri sau eventuale proteste scrise .''

Dar de cine or sa tina cont?
Si eu imi doresc ca statul sa ma lase sa-mi exprim optiunea ,sa actionez pe o piata libera,sa lase la latitudinea firmelor decizia de a angaja economisti membri sau nemembri,sa nu ma mai hartuiasca,profesional vorbind asa de des.

Probabil ca ceccar cotizeaza la pdl,la ce venituri si profituri au,nici nu m-ar mira.Doamne,in ce tara mai traim!
florinsavu a scris:

Intentia este ca cei ce tin contabilitati pentru mai multe firme sa nu o mai poata face prin metoda contractelor cu timp de munca partial.
Raspunsul meu - pe care dv. l-ati citat - s-a adresat tocmai unei persoane aflate in situatia de a nu putea avea un contract de munca complet, dar care era considerat functia de baza.

De ce un expert contabil care are un SRL poate sa tina 10 contabilitati si un economist sa nu poata avea posibilitatea sa aiba 4 CIM cu 2 ore pe zi?
Daca o firma va fi obligata sa-si angajeze un contabil cu norma intreaga, atunci si firmele de contabilitate ar trebui sa aiba un contabil angajat, pentru fiecare firma cu care are contract.
Nu asa e corect ?
Economist nemembru CECCAR = 1 CIM full-time = 1 firma (dreptul la munca este limitat)
Economist membru CECCAR = ? ore/zi = ? firme ( este "superman" si poate face cate firme vrea)

In concluzie, daca se impun 8 ore/zi pentru raspunderea intocmirii si semnarii documentelor contabile la orice societate, atunci ar trebui sa fie valabil acelasi regim si pentru experti.
"Toti, dar absolut toti expertii au devenit experti pentru ca le-a fost ingradita libera practica. Expertul trebuia sa fie exceptia si nu regula pentru a putea profesa." !!

Aceasta intrebare circula pe toate posturile TV :
“ce naiba să facă un contabil 8 ore pe zi la o gogoşerie? gogoşi ?” "

:pleasantry:
MALAMUT, Consultant fiscal
andreeavoicila a scris:

Iar apropo, nu toti cei care au diploma de economist pot fi si contabili...pt ca exista atatea specilizari...:)si eu am diploma de economist, si n-are nici in clin nici in maneca cu contabilitatea ceea ce scrie pe ea...
Andreea Voicila

Si totusi profilul de consultant spune altceva ,,CONTABIL,,