avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum procedez atunci când sunt în ºomaj tehnic?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum procedez atunci când sunt în ºomaj tehnic?





































Pe perioada şomajului tehnic, dacă angajatorul îmi cere, sunt obligat să merg la serviciu?

Din câte ştiu, pe durata întreruperii temporare a activităţii salariatul stă acasă şi primeşte 75% din salariul de bază.

Ce sfat îmi daţi?




Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:00, 26 Februarie 2010
Pe perioada somajului tehnic sunteti la dispozitia angajatorului, acesta va poate rechema la serviciu oricand.
Intr-adevar primiti 75% pe perioada somajului tehnic.
Nu sunteti obligata sa veniti la munca pe perioada somajului tehnic, decat daca angajatorul dispune intoarcerea dvs la munca si incetarea somajului tehnic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic dar muncim? tmishu tmishu incepand cu 01.08.2010 am intrat in somaj tehnic pe o perioada de 3 luni!in acest interval angajatorul are dreptul sa ceara angajatilor sa presteze servicii ca ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic fflorin fflorin Buna seara. Am si eu o problema la care nu gasesc raspuns. Sunt angajata la o firma mica de termopane. Are pana in 10 angajati. Patroana trebuie sa nasca pe la ... (vezi toată discuția)
"somaj tehnic" SzGy SzGy Stiamate Doamne, Stimati Domni Sunt angajata la o firma de constructii, care din cauza crizei aparute pe piata a intrat in incapacitate de plata. Directorii ... (vezi toată discuția)