Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum procedez atunci când sunt în ºomaj tehnic?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum procedez atunci când sunt în ºomaj tehnic?

Pe perioada şomajului tehnic, dacă angajatorul îmi cere, sunt obligat să merg la serviciu?

Din câte ştiu, pe durata întreruperii temporare a activităţii salariatul stă acasă şi primeşte 75% din salariul de bază.

Ce sfat îmi daţi?

Pe perioada somajului tehnic sunteti la dispozitia angajatorului, acesta va poate rechema la serviciu oricand.
Intr-adevar primiti 75% pe perioada somajului tehnic.
Nu sunteti obligata sa veniti la munca pe perioada somajului tehnic, decat daca angajatorul dispune intoarcerea dvs la munca si incetarea somajului tehnic.