Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Este posibila recuperarea TVA-ului?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Este posibila recuperarea TVA-ului?

Buna,

Am semnat antecontractul pentru achizitionarea unui apartament la inceputul anului 2008 si am virat intreaga suma de bani(+ Tva-ul de 19%) in contul firmei dezvoltatoare la sfarsitul aceluiasi an.
Desi apartamentul trebuia predat in 2008 ,ca urmare a crizei economice m-au tot amanat si in final dupa aproape 2 ani,acum in februarie 2010 am facut intabularea .
Reprezentantii firmei dezvoltatoare spun ca ei deja au platit Tva-ul de 19 % in momentul in care au fost virati banii in contul lor(adica in 2008).
In ianuarie 2009 notarul cu care lucreaza firma dezvoltatoare mi-a dat un act prin care se arata ca beneficiez de Tva 5 % .
Este posibil sa recuperez diferenta de 14 %? Cum pot sa verific daca chiar au platit Tva-ul ?(mentionez ca nu ma aflu in Romania ).
Va rog dati-mi un sfat.
Multumesc anticipat.

dezvoltatorul nu a platit efectiv tva catre stat, ci a depus un decont in acest sens.

pana pe 25 martie 2010, trebuie sa depuna alt decont prin care regularizeaza taxa colectata de la dvs.

art. 140, alin 4 Cod Fiscal
(4) În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 1342 alin. (2).

danike a scris:

dezvoltatorul nu a platit efectiv tva catre stat, ci a depus un decont in acest sens.

pana pe 25 martie 2010, trebuie sa depuna alt decont prin care regularizeaza taxa colectata de la dvs.

art. 140, alin 4 Cod Fiscal
(4) În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 1342 alin. (2).

danike, daca dezvoltatorul a primit in 2008 suma cu TVA cu tot sigur a achitat deja TVA aferent acelei sume si nu a depus numai un decont.

Abia acum, la momentul incheierii contractului de v-c a depus decontul pentru TVA de 5%. Este fff posibil ca si dezvoltatorul sa incerce recuperarea diferentei de la stat.

Totusi asta nu-l impiedica pe cumparator sa-l actioneze in instanta pentru recuperarea banilor.
pai nu-l impiedica, nici nu am zis asta.
si fiti sigura ca dezvoltatorul o sa regularizeze taxa in decont, ca doar nu-i fraier.
acum ramane de vazut daca restituie banii cumparatorului.

"danike, daca dezvoltatorul a primit in 2008 suma cu TVA cu tot sigur a achitat deja TVA aferent acelei sume si nu a depus numai un decont"

ba chiar asta a facut, a depus un decont de taxa pe valoare adaugata, formular 300.
danike, utilizator
Deci sunt 2 posibilitati din cate citesc ce spuneti dumneavoastra. Va rog frumos spuneti-mi unde sau cum sa aflu pe cine sa actionez in judecata ca sa recuperez TVA-ul??
In CVC apare pe undeva cat s-a platit TVA?? Dupa cum v-am spus, eu nu sunt in tara si inca nu am copia contractului.
Cat poate dura un proces ca acesta si daca este posibil sa imputernicesc pe cineva sa se prezinte la proces in locul meu?
Multumesc anticipat.