Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale iesire administrator firma in insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

iesire administrator firma in insolventa

buna
am o intrebare. Firma se afla in insolventa, sunem 2 asociati 50-5,0 ambii administratori, administrator special sunt eu.
intrebarea este: daca eu as putea sa ies ca si admministrator si sa cesionez la colegu partea mea
Raspunderea administratorului este de la data cand a fost numit pana cand a fost revocat din acesta calitate si nu are nici o legatura cu calitatea de asociat
Ca urmare raspunsul lui Timi este corect
- puteti sa cesionati partile dvs sociale in calitate de asociat
- este posibil sa aveti probleme in functie de deciiziile pe care le-ati luat in calitate de administrator