avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale iesire administrator firma in insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

iesire administrator firma in insolventa

buna
am o intrebare. Firma se afla in insolventa, sunem 2 asociati 50-5,0 ambii administratori, administrator special sunt eu.
intrebarea este: daca eu as putea sa ies ca si admministrator si sa cesionez la colegu partea mea
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 14:17, 1 Martie 2010
Raspunderea administratorului este de la data cand a fost numit pana cand a fost revocat din acesta calitate si nu are nici o legatura cu calitatea de asociat
Ca urmare raspunsul lui Timi este corect
- puteti sa cesionati partile dvs sociale in calitate de asociat
- este posibil sa aveti probleme in functie de deciiziile pe care le-ati luat in calitate de administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme societate desfiintata kinder2013 kinder2013 Buna ziua, In anul 2010 a fost desfiintata societatea(SRL) de la Registrul Cometului, prin nedepunerea declaratilor.Fiscul a propus spre insolventa firma , ... (vezi toată discuția)
Insolventa Z.A.G. Z.A.G. Buna ziua . Impreuna cu sotul meu detin un SRL (un bar ), fiecare detinem 50% din partile sociale si sintem administratori si asociati . Avem ... (vezi toată discuția)
Raspundere administrator giglesionut giglesionut am devenit asociat unic si administrator al unui srl iar in aceeasi zi am dat procura notariala fostului asociat unic si administrator prin care acesta avea ... (vezi toată discuția)