Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu

Un angajat nou dupa cat timp ara dreptul la concediu de odihna?
21 de zile/an ptr.un an de zile lucrat.Impartiti 21 la 12, rezultanta se aplica ptr.fiecare luna, iar dupa prima luna nu as vedea de ce sa nu beneficieze de cel putin o zi la cerere ptr. necesitati, tinand cont si de faptul ca unei luni lucrate ii corespunde 1,75 zile de concediu.
Nu exista restrictii impuse de catre legea nr.53/2003.
Bafta!
Codul Muncii- Art. 143. - (1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.
(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
cukrasz_kata a scris:

Un angajat nou dupa cat timp ara dreptul la concediu de odihna?

Nu mai este restrictionata acordarea CO dupa o perioada de timp lucrata.. prin urmare, se poate lua CO si dupa o saptamana de munca.
CO acordandu-se proportional cu perioada efectiv lucrata.