avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog un sfat despre TESTAMENT!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog un sfat despre TESTAMENT!

Un batran cu care sunt prieten si pe care l-am ajutat si am avut grija de el simte ca nu mai are mult de trait. Nu are parinti, sotie si nici copii. Are cativa frati prin alte judete, dar care nu tin legatura cu el si care nu l-au vazut de ani buni. Ar vrea sa-mi lase apartamentul lui mostenire prin testament notarial. Nu vrea sa lase nimic fratilor, pentru ca nu l-au ajutat cu nimic. Acest testament poate fi contestat sau atacat de acesti frati? Este o metoda sigura acest testament? Mentionez inca odata ca batranul este cel care isi face griji, pentru ca nu vrea ca fratii cei haini sa profite dupa moartea lui.
Multumesc anticipat de raspunsuri!
Ultima modificare: Vineri, 1 Decembrie 2006
letbejustice, utilizator
Cel mai recent răspuns: teodorzarna@yahoo.com , utilizator 20:01, 5 Decembrie 2006



e vb de un imobil..nu se poate o solutie ieftina:),,,treba musai act autentic.....
fratii nu sunt rezervatari, se poate trece linistit la contractul de intretinere, fara ca ei sa ii poata opune dreptul lor la rezerva..


:))
nu nu .. stai putin sa ma ridic de jos .. ca nu mai pot de ras... :))

PS: ignora mesajul lui C-Lara_moft ... ca e aberant. Daca nu ma crezi .. inainteaza o rugaminte - sa-ti indice temeiul juridic pt. afirmatiile sale.




clovn sadea...bine ca ai pus corect, de data aceasta, liniutele:D
te macina, nu ?
vad ca ai trecut si la termen jignitori. Zi inainte !

da' unde-s temeiurile juridice ? :))

hai ca pana la urma am sa-ti spun si unde ai gresit. :D


te rog sa nu jignesti clovnii!! sunt fiinte superioare iar tu ar trebui sa iei afirmatia mea ca pe un compliment.
vrei sa inspici firul in 24? purcede, maestre!


da' unde-s temeiurile juridice ? :))
hai ca pana la urma am sa-ti spun si unde ai gresit. :D

Spune-mi mie, că pe mine mă interesează să aflu care-i adevărul în problema asta!

Alte discuții în legătură

Testament myty67 myty67 O batrânică se roagă de mine, ptr. a avea grijă de ea şi vrea să imi lase casa de la ţară,ca moştenire prin testament....sincer nu ştiu ce să fac, ... (vezi toată discuția)
Contract intretinere elenus.pisi elenus.pisi Buna ziua! Am facut cu bunica mea un contract de intretinere in urma creia ea mi-a lasat casa. Vreau sa stiu daca dupa decesul ei imi poate ataca cineva ... (vezi toată discuția)
Testament gykone gykone Buna ziua, am si eu o intrebare va rog frumos, intretinem o batranica care este vaduva , nu are copii, are un frate si o sora care stau in orase diferite si ... (vezi toată discuția)