Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Publicitate imobiliara pt contract de inchiriere mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Publicitate imobiliara pt contract de inchiriere mai mare de 3 ani - obligatorie?

Buna ziua!
Contractul de inchiriere intre doua persoane juridice avand ca obiect un spatiu comercial (sau birouri) incheiat pe o perioda mai lunga de 3 ani trebuie obligatoriu inscris in cartea funciara?
Sau inscrierea este facultativa?
Daca este obligatoie inscrierea va rog sa-mi dati si un temei juridic.
Va multumesc!
Inscrierile in cartea funciara nu au efect constitutiv de drepturi si, altfel spus, nu sunt obligatorii pentru validitatea vreunuia din actele care stau la baza nasterii drepturilor funciare (nici al proprietatii si nici al inchirierii). Cartea funciara realizeaza opozabilitatea fata de terti, nu mai mult.

In acest context trebuie privita si prevederea din legea 7/1996 potrivit careia:

Art. 19 - (1) Cartea funciară este alcătuită din titlu, indicând numărul ei şi numele localităţii în care este situat imobilul, precum şi din trei părţi:
[...]
C. Partea a III-a, referitoare la înscrierile privind dezmembrămintele dreptului de proprietate şi sarcini, care va cuprinde:

a) dreptul de superficie, uzufruct, uz, folosinţă, abitaţie, servituţile în sarcina fondului aservit, ipoteca şi privilegiile imobiliare, precum şi locaţiunea şi cesiunea de venituri pe timp mai mare de 3 ani

Inscrierea contractului de inchiriere in cartea funciara nu este obligatorie , ramane la latitudinrea partilor !B-)
Va mulţumesc frumos!=D>
Aşa ştiam şi eu însă m-a contrazis cineva că este obligaţie legală şi că se plăteşte amendă sau există alte sancţiuni în cazul neefectuării publicităţii imobiliare pentru acest gen de contracte.