Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Licenta in drept - sfaturi pentru angajare?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Licenta in drept - sfaturi pentru angajare?

Numele meu este Berbec Laurentiu Ovidiu,sunt absolvent al Facultatii de Drept Valahia Targoviste,sunt licentiat si as vrea sa ma angajez in domeniu,insa in Jud.Buzau,va rog frumos ma puteti ajuta cu,cateva sfaturi cand aveti dumneavoastra timp.Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru deranj.O zii placuta.

:)
Ce fel de sfaturi ? Legate de viitoarea dumneavoastra angajare sau legate de profesia pe care doriti sa o practicati ?
Berbecutu a scris:

Numele meu este Berbec Laurentiu Ovidiu,sunt absolvent al Facultatii de Drept Valahia Targoviste,sunt licentiat si as vrea sa ma angajez in domeniu,insa in Jud.Buzau,va rog frumos ma puteti ajuta cu,cateva sfaturi cand aveti dumneavoastra timp.Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru deranj.O zii placuta.

:)

Buna!
Bine ai venit in "secta" acelora care vor sa imbratiseze profesia juridica.
Din post-ul tau reiese ca doresti cateva sfaturi pentru angajare ca proaspat absolvent.
Fiind licentiat in domeniul juridic, poti ocupa pentru inceput functia de consilier juridic (jurist ) in cadrul unei firme sau in cadrul unei Primarii. Avand in vedere ca esti proaspat absolvent, banuiesc ca nu ai experienta in domeniu, ceea ce ingreuneaza putin angajarea, dupa cum bine stim mai toti angajatorii solicita ca angajatul sa aibe ceva experienta in domeniu, de preferinta, chiar pe postul pe care urmeaza sa fie angajat. Te-ar ajuta foarte mult sa cunosti pe cineva care administreaza o firma si are nevoie de un consilier juridic, care sa te accepte fara experienta si sa-ti ofere posibilitatea de a demonstra ca esti bun si te poti integra in sistem si in calitate de novice. Daca nu ai cunostinte pe la firme o sa-ti fie putin mai greu sa te angajezi, dar nu imposibil, trebuie doar sa perseverezi, sa insisti, sa postezi zeci de Cv-uri, sa-ti faci conturi pe toate site-urile de recrutare, sa cauti pe internet adresele unor cabinete de avocatura si sa mergi personal sa lasi CV-ul, cu alte cuvinte " alergatura mare" .
O alta varianta ar fi sa te angajezi la Primarie, in conditiile in care acolo se intra pe baza de concurs, salariul este mic dar ... de undeva trebuie sa incepi . In aceasta perioada este mai greu sa mai vezi vreun post scos la concurs de la o institutie de stat, avand in vedere restrictiile impuse de primul ministru in ceea ce priveste angajarile de personal nou in an de criza, insa ... s-ar putea sa ai noroc, important este sa nu te descurajezi si sa incerci in permanenta de a obtine un job in domeniu.
Este important sa nu te subestimezi gen " nu pot ajunge la acel job in cadrul firmei X, este prea mult sau prea sus pentru mine " , dar nici sa te supraestimezi gen "sunt prea bun pentru ei" .... incearca sa fructifici fiecare posibilitate, la urma urmei nu se stie niciodata de unde poate sa sara iepurele, nu?
Daca doresti sa profesezi ca si consilier juridic, poti incerca sa depui un dosar si sa te inregistrezi in baza de date a AJOFM-ului Buzau ( orasul in care , din cate ai relatat mai sus, doresti sa profesezi) . Dupa ce vei fi angajat, pe baza de carte de munca, pe postul de consilier juridic, poti sa te inscrii in Colegiul Consilierilor Juridici Buzau, unde vei intra ca stagiar, vei plati o cotizatie anuala (modica) , si dupa 2 ani de efectuarea a stagiului si promovarea unui examen coordonat vei dobandi titulatura de consilier juridic definitiv.
Cam acestea ar fi de spus despre dobandirea calitatii de "consilier juridic" .
Daca doresti sa mergi mai departe, poti, de asemenea, sa optezi pentru cariera de avocat sau cea de magistrat. Ambele titulaturi se pot dobandi pe baza sustinerii unui examen de admitere in Barou,respectiv Institutul National de Magistratura ( situat in Bucuresti) .
In linii mari, cam aceste aspecte pot fi conturate in vederea sfaturilor pe care le-am putut oferi.
Daca ne spuneti , mai exact , pentru care din cele 3 profesii optati, cu siguranta, va putem indruma cu mai multe sfaturi "pe subiect".
Va doresc succes in noua cariera si viata lunga in domeniu.
ContSters67773, utilizator
diana.m. a scris:

Berbecutu a scris:

Numele meu este Berbec Laurentiu Ovidiu,sunt absolvent al Facultatii de Drept Valahia Targoviste,sunt licentiat si as vrea sa ma angajez in domeniu,insa in Jud.Buzau,va rog frumos ma puteti ajuta cu,cateva sfaturi cand aveti dumneavoastra timp.Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru deranj.O zii placuta.

:)

Buna!
Bine ai venit in "secta" acelora care vor sa imbratiseze profesia juridica.
Din post-ul tau reiese ca doresti cateva sfaturi pentru angajare ca proaspat absolvent.
Fiind licentiat in domeniul juridic, poti ocupa pentru inceput functia de consilier juridic (jurist ) in cadrul unei firme sau in cadrul unei Primarii. Avand in vedere ca esti proaspat absolvent, banuiesc ca nu ai experienta in domeniu, ceea ce ingreuneaza putin angajarea, dupa cum bine stim mai toti angajatorii solicita ca angajatul sa aibe ceva experienta in domeniu, de preferinta, chiar pe postul pe care urmeaza sa fie angajat. Te-ar ajuta foarte mult sa cunosti pe cineva care administreaza o firma si are nevoie de un consilier juridic, care sa te accepte fara experienta si sa-ti ofere posibilitatea de a demonstra ca esti bun si te poti integra in sistem si in calitate de novice. Daca nu ai cunostinte pe la firme o sa-ti fie putin mai greu sa te angajezi, dar nu imposibil, trebuie doar sa perseverezi, sa insisti, sa postezi zeci de Cv-uri, sa-ti faci conturi pe toate site-urile de recrutare, sa cauti pe internet adresele unor cabinete de avocatura si sa mergi personal sa lasi CV-ul, cu alte cuvinte " alergatura mare" .
O alta varianta ar fi sa te angajezi la Primarie, in conditiile in care acolo se intra pe baza de concurs, salariul este mic dar ... de undeva trebuie sa incepi . In aceasta perioada este mai greu sa mai vezi vre-un post scos la concurs de la o institutie de stat, avand in vedere restrictiile impuse de primul ministru in ceea ce priveste angajarile de personal nou in an de criza, insa ... s-ar putea sa ai noroc, important este sa nu te descurajezi si sa incerci in permanenta de a obtine un job in domeniu.
Este important sa nu te subestimezi gen " nu pot ajunge la acel job in cadrul firmei X, este prea mult sau prea sus pentru mine " , dar nici sa te supraestimezi gen "sunt prea bun pentru ei" .... incearca sa fructifici fiecare posibilitate, la urma urmei nu se stie niciodata de unde poate sa sara iepurele, nu?
Daca doresti sa profesezi ca si consilier juridic, poti incerca sa depui un dosar si sa te inregistrezi in baza de date a AJOFM-ului Buzau ( orasul in care , din cate ai relatat mai sus, doresti sa profesezi) . Dupa ce vei fii angajat, pe baza de carte de munca, pe postul de consilier juridic, poti sa te inscrii in Colegiul Consilierilor Juridici Buzau, unde vei intra ca stagiar, vei platii o cotizatie anuala (modica) , si dupa 2 ani de efectuarea a stagiului si promovarea unui examen coordonat vei dobandii titulatura de consilier juridic definitiv.
Cam acestea ar fi de spus despre dobandirea calitatii de "consilier juridic" .
Daca doresti sa mergi mai departe, poti, de asemenea, sa optezi pentru cariera de avocat sau cea de magistrat. Ambele titulaturi se pot dobandii pe baza sustinerii unui examen de admitere in Barou,respectiv Institutul National de Magistratura ( situat in Bucuresti) .
In linii mari, cam aceste aspecte pot fi conturate in vederea sfaturilor pe care le-am putut oferii.
Daca ne spuneti , mai exact , pentru care din cele 3 profesii optati, cu siguranta, va putem indruma cu mai multe sfaturi "pe subiect".
Va doresc succes in noua cariera si viata lunga in domeniu.

vaaaai!!!!
Excelent, lorena 1604.
Inca o precizare: nu era rau daca distinsa colega folosea exprimarea ”in calitate de consilier juridic” in loc de ”Daca doresti sa profesezi ca si consilier juridic”.
Acest ”si” e mai noul ”deci” din vorbirea românului. :D
Te-am aplaudat, Lorena
dupa acel "vaaaaiii!" , as zice, premier pt o zi, ca te aplauzi singur:D:D:D