Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Cum ma pot angaja consilier juridic in conditiile in ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Cum ma pot angaja consilier juridic in conditiile in care nu am experienta, fiind proaspat absolvent de drept?

Am observat ca toti angajatorii cer experienta pentru functia de consilier juridic. In aceste conditii ,cum poate un proaspat absolvent de drept , un novice in ale meseriei, sa se angajeze ca si consilier juridic?
In conformitate cu Legea nr.514/2003 si depunand CV-uri peste tot. Chiar daca nu aveti experienta, sunt destui angajatori care prefera persoane ca dvs. tinere, dinamice, unde lipsa experientei este suplinita de un foarte mare entuziasm pentru a lucra in acest domeniu.
Konstantin a scris:

Am observat ca toti angajatorii cer experienta pentru functia de consilier juridic. In aceste conditii ,cum poate un proaspat absolvent de drept , un novice in ale meseriei, sa se angajeze ca si consilier juridic?

Sunt institutii publice care scot la concurs posturi de consilier juridic - debutant, unde nu este necesara experienta, pe care le puteti afla de la Departamentele de Resurse Umane din cadrul lor sau din mass-media.
In sectorul privat, puteti depune (asa cum s-a mai scris) CV-uri .