avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 387/2009 si Ordinul MECTS 3235/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 387/2009 si Ordinul MECTS 3235/2010

Cine ma poate lamuri si pe mine daca prevederile Legii 387/2009 si a Ordinului MECTS 3235/2010 care stipuleaza ca un invatator/educator care a terminat cursurile unei facultati, cu diploma, poate fi incadrat si salarizat ca si un profesor cu studii superioare sunt aplicabile sau se mai asteapta norme metodologice de aplicare?
Cel mai recent răspuns: semiio , utilizator 15:15, 12 Martie 2010
Legea este aplicata de la 01.01.2010 titulatura fiind de profesor invatamant primar / prescolar , aplicarea in concret fiind stabilita de fiecare Inspectorat Scolar in parte . La nivelul jud. Buzau si cred ca in toata tara sporul la care faceti referire s-a acordat la personalul absolvent de liceu pedagogic care are studii superioare Bolognia I de specialitate ( nu s-au luat in considerare studiile efectuate la Univ. Spiru Haret ) .
-daca am absolvit liceul pedagogic si colegiul universitar de institutori beneficiez de prevederile legii 387/2009?
-pot fi incadrata ca si profesor ssd?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Încadrarea conform prevederilor art.4 (d) ºi art. ii din legea nr.387/2009 ionela adriana ionela adriana Sunt cadru didactic, educatoare-educator la o şcoală specială, iar momentan sunt încadrată institutor I. Sunt absolventă a Colegiului Universitar, ... (vezi toată discuția)
Incadrare ca profesor in invatamantul prescolar instil instil Buna ziua , va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de incadrarea ca profesor in invatamantul prescolar. Precizez ca am obtinut in anul 2002 diploma de ... (vezi toată discuția)
Incadrare invatamant dalia nicoleta dalia nicoleta lucrez ca educatoare, am aboolvit colegiul pedagogic, prin urmare ministerul invatamantului mi-a acordat dreptul de a profesa apoi am absolvit facultatea de ... (vezi toată discuția)