avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate

buna seara!
vreau sa deschid impreuna cu sora mea un magazin alimentar.imi puteti spune de la zero ce avem de facut?
ce avize ne trebuie si cum tb sa infiintam srl-ul?
va rog, astept raspuns!
si inca ceva: este cumva aceasta o afacere care sa "mearga"pe timp de criza?
multumesc anticipat!:sorry:
Cel mai recent răspuns: Marian84 , utilizator 15:09, 7 Martie 2010
eu zic sa o uiti, daca pana acunu ai avut probleme si vrei sa ramana asa, dute si angajeazate
cu respect
Infiintati o intreprindere familiala. Consumam produse alimentare si pe timp de criza.
un srl are si dezavantaje dar si avantaje nu o sa fim mereu in recesiune=D>
Intai infiintati SRL-ul, pentru care veti avea nevoie de un sediu social ce va fi declarat ca fiind fara activitate.
Apoi cautati un spatiu adecvat pentru ce vreti voi sa vindeti, il inchiriati, deschideti punct de lucru (tot la Registrul Comertului) si abia apoi obtineti avize de functionare (care se acorda expres pentru spatiul in care veti desfasura activitatea).
pentru un mini profit in alimentatie trebuie sa ti cont de mai multi factori:
-concurenta
-vadul comercial
-adausul comercial
-cheltuieli ocazionate de infiintare, chirie, utilitati, salariu, taxe
-de la ce furnizori iti procuri produsele si calitatea acestora raportata la pret
- termenul de plata(si implicit de respiro) catre acesti furnizori
in rest eu spun sa incercati la inceput cu produse mai putine si pe care le credeti vandabile. din cate stiu eu foarte putine magazine alimentare au intrat in faliment!
succesuri!

Alte discuții în legătură

Infiintare srl-d cu oiect de activitate comert cu amanuntul costy_ony costy_ony una ziua, Ma intereseaza si pe mine infiintarea unui SRL-D prin care sa comercializez mezeluri,carne, lactate,bauturi. Autorizatii ( fiind vorba d produs ... (vezi toată discuția)
Magazin produse alimentare online deliutzza deliutzza Buna ziua. M-ar interesa care sunt pasii de urmat pentru deschiderea unui magazin online ce comercializeaza produse alimentare ambalate si cafea/bauturi ... (vezi toată discuția)
Sediu social magazin online M_Bogdan M_Bogdan Doresc sa infiintez un srl-d pentru un magazin online cu suplimente nutritive,cosmetice bio si produse naturiste cu sediul social in apartamentul meu, cod caen ... (vezi toată discuția)