Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce lege reglementeaza?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce lege reglementeaza?

Va rog frumos, exista o lege care reglementeaza niste termene fixe ca, in urma achizitionarii unui autovehicul vechi de la o persoana fizica, deci termene care sa prevada clar prezentarea cumparatorului la circumscriptia financiara pentru achitarea impozitului dar si la serviciul circulatiei rutiere pentru inamtriculare pe numele cumparatorului?Exista o lege care sa determine niste termene fixe pentru aceste lucruri caci nu gasesc pe net si am nevoie de aceste informatii. Care e leagea sa o pot citi si eu, ce lege reglementeaza aceste lucruri, termen de inscriere pentru impunere si inscriere la circulatie. Va multumesc
In ce privesc declaratiile de impunere pentru TMT gasiti reglementari in codul fiscal - taxe si impozite locale.
30 de zile de la data cumpararii
OUG nr 63/2006 care modi si completeaza OUG nr 195/2002,art102-1-(4)-neefectua radierii vehiculelor din evidenta,in cazurile si termenele prevazute de lege