Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor cesionare leasing
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor cesionare leasing

Am nevoie de ajutor intr-o problema aparent simpla si logica (cel putin dupa parerea mea) dar practic foarte complicata.
Am o masina cumparata in leasing prin otp leasing dar SC prin care am cumparat-o (a carei administrator si asociat sunt) are oarecare probleme financiare "din cauza crizei" alegand varianta de a infiinta o noua societate, pe cea initiala dorind sa incetez activitatea. Sunt la jumatatea leasingului si as dori sa il mut de pe societatea initiala pe cea infiintata recent (1 luna) dar pe care am deja activitate. Incercand sa ma consult cu cei de la leasing m-am lovit de una din fetele de la birou care, suficient de aroganta mi-a spus ca fie le aduc girant, fie le predau masina/vor lua ei masina daca sunt in imposibilitate de plata, dar in niciun caz nu mi-a permis accesul la "dl director de risc". Degeaba i-am explicat: cine mai gireaza in ziua de azi/in conditiile crizei? Si apoi nu sunt in imposibilitate de plata dar pentru ca voi inceta activitatea pe firma initiala si avand alta firma cu aceeasi activitate, cu activitate si incasari la timp din prima luna, cu aceeasi asociati si administrator as vrea gasita o solutie sa putem face cesionarea. In afara de bunavointa lor (pana la momentul actual inexistenta!) de a face cesionarea ce variante as avea? Practic ei n-au nimic de pierdut din moment ce, daca eu nu imi platesc ratele imi vor lua masina si apoi, le-am spus ca accept comisioanele, o eventuala diferenta de dobanda in favoarea lor... adica niste bani care le-ar veni pur si simplu fara sa riste ceva... eu nu reusesc sa le inteleg logica, daca exista asa ceva...
Si pentru ca tot caut solutii ma gandeam daca ar exista o solutie viabila legal si contabiliceste prin care firma initiala sa continue cu ratele dar la administratia finanicara sa plateasca impozitul noua firma, ceva de genul: bonus pentru nu stiu ce colaborare dintre firme prin care prima firma o recompenseaza pe cea de a doua cu masina, platindu-i ratele leasingului.
Sau ce solutii ar putea exista? La urma urmei am achitat jumatate din masina, practic acum o jumatate e a mea, o jumatate a societatii de leasing. Stiu sigur cazuri de genul meu care au fost in final acceptate, dar... eu nu am pe nimeni in interiorul societatii de leasing...
Va multumesc anticipat.
Cred ca in cazul d-voastra ar tb intocmit contractul de novatie al unui contract de leasing financiar in conditiile in care societatea de leasing accepta .
Important este sa gasiti un numar de telefon al unui conducator de la OTP leasing, o adresa de mail, un fax prin care solicitarea d-voastra sa ajunga la o persoana cu putere de decizie.

Novatia este o metoda de stingere a unei obligatiuni vechi, prin crearea alteia noi sau a unui nou contract comercial in locul altuia mai vechi, totul pentru a stinge divergentele vechi si a se crea un cadru nou de activitate.Este de retinut ca se impune acordul tuturor partilor participante la initierea novatiei.
Novatia este o conventie prin care partile unui raport juridic obligational sting o obligatie existenta, inlocuind-o cu o noua obligatie.
Contractul de novatie se incheie intre: societatea de leasing, societatea care a incheiat initial contractul de leasing (fostul utilizator), societatea care preia contractul de leasing cu toate drepturile si obligatiile care decurg din acesta (noul utilizator).
Pentru realizarea contractului de novatie este necesar acordul celor trei parti., societatea de leasing avand dreptul in baza analizei economico-financiare sa refuze incheierea contractului de novatie cu un anumit beneficiar daca acesta nu indeplineste conditiile prevazute in normele interne ale acesteia.

Prevederile privind novatia sunt reglementate de Codul civil astfel :
SECTIUNEA II: Despre novatiune
Art. 1128
Novatiunea se opereaza in trei feluri:
1.cind debitorul contracteaza in privinta creditorului sau o datorie noua ce se subtituie celei vechi care este stinsa;
2.cind un nou debitor este substituit celui vechi, care este descarcat de creditor;
3.cind, prin efectul unui nou angajament, un nou creditor este substituit celui vechi, catre care debitorul este descarcat. (C. civ. 782, 1107, 1120, 1129 si urm., 1391 si urm.).
Art. 1129
Novatiunea nu se opereaza decit intre persoane capabile de a contracta. (C. civ. 946 si urm.).
Art. 1130
Novatiunea nu se prezuma. Vointa de a face trebuie sa rezulte evident din act.
Art. 1131
Novatiunea, prin substituirea unui nou debitor, poate sa se opereze fara concursul primului debitor.
Art. 1132
Delegatia, prin care un debitor da creditorului un alt debitor ce se obliga catre dinsul, nu opereaza novatiunea, daca creditorul n-a declarat expres, ca descarca pe debitorul ce a facut delegatia. (C. civ. 1107, 1393).
Art. 1133
Creditorul ce a descarcat pe debitorul de care s-a facut delegatia n-are recurs in contra acestui debitor, daca debitorul delegat devine nesolvabil, afara de cazul cind prin act se rezerva expres acest drept, sau cind delegatul este declarat falit sau cazut in deconfitura (stare de insolvabilitate a unui debitor necomerciant), in momentul delegatiei.
Art. 1134
Privilegile si ipotecile creantei celei vechi nu le are si creanta ce-i este substituita, afara de cazul cind creditorul le-a rezervat expres.
Art. 1135
Cind novatiunea se opereaza prin substituirea unui nou debitor, privilegiile si ipotecile primitive ale creantei nu pot trece asupra bunurilor noului debitor.
Art. 1136
Cind novatiunea se opereaza intre creditor si unul din debitorii solidari, privilegiile si ipotecile vechii creante nu se pot rezerva decit asupra bunurilor acelui care contracta noua datorie.
Art. 1137
Codebitorii sint liberati prin novatiunea facuta intre creditori si unul din debitorii solidari.
Novatiunea facuta in privinta debitorului principal libereaza cautiunile.

Aceasta consider ca este calea cea mai simpla de rezolvare a problemei d-voastra dpdv al meu .
O prima varianta ar fi ca girantul sa fie chiar cesionarul, adica firma care e acum utilizatorul din contract. Adica o cesionati catre noul utilizator ( noua firma) si deveniti girant/fidejusor pt el. Cu mentiunea ca nu trebuie sa fiti atat de sincer cu firma de leasing incat sa le spuneti care sunt planurile de viitor...

Varianta pe care o propuneti dvs. trebuie discutata cu un contabil, el ar putea sa va sfatuiasca cum se poate plati o factura in contul altei firme ( poate in urma unui imprumut intre firme, sau a unui contract de asociere in participatiune etc.).
Monografia contabila mentionata de d-na Dutescu este urmatoarea , ca ex :

In exemplul nostru cunoastem urmatoarele date:
- Obiectul contractului de leasing este un autoturism
-Contractul initial de leasing a fost incheiat pe o perioada de 3 ani, iar contractul de novatie se incheie dupa scurgerea primului an.
-Pentru a-si recupera o parte din sumele achitate ca si avans si rate primul utilizator ii solicita celui de-al doilea plata sumei de 4000 lei la care se adauga TVA, suma ce reprezinta de fapt valoarea neamortizata aferenta avansului si ratelor achitate in primul an
-In contractul de novatie este prevazut un comision de novatie de 150 euro platibil de catre noul utilizator.
La data incheierii contractului de novatie primul utilizator are urmatoarele solduri legate de derularea contractului de leasing:
Simbol
cont Denumire Sold Final
Debit Credit
167 Alte imprumuturi si
datorii asimilate 20.000
2133 Mijloace de transport 30.000
2813 Amortizarea instalatiilor,
mijloacelor de transport,
animalelor si plantatiilor 6.000
8051 Dobanzi de platit 5.000

Inregistari contabile la primul utilizator(debitor)
1) Inregistrarea facturii pentru o parte din avans si ratele achitate pana in momentul novatiei
461 = % 4760
„Debitori diversi” 7583 4000
''Venituri din vanzarea
activelor si alte operatii de capital'' 760
''TVA colectata''

2) Inregistrarea inchiderii contractului de leasing financiar
% = 2133 30000
167 „Mijloace de transport” 20000
„Alte imprumuturi si
datorii asimilate”
„Amortizarea instalatiilor, 6000
mijloacelor de transport,
animalelor si plantatiilor”
„Cheltuieli privind activele 4000
cedate si alte operatii
de capital”
si, concomitent
„Dobanzi de platit” -5000
Inregistrari contabile la al doilea utilizator
1)Inregistrarea facturii pentru o parte din avans si ratele achitate de catre primul utilizator
% = 404 4760
2133 „Furnizori de imobilizari” 4000
„TVA deductibila” 760
2)Inregistrarea preluarii leasingului financiar la valoarea ratelor ramase de achitat
a) inregistrarea principalului
2133 = 167 20.000
„Mijloace de transport” „Alte imprumuturi si
datorii asimilate”

b) inregistrarea dobanzii
8051 = 5000
„Dobanzi de platit”

3)Inregistrarea facturii pentru comisionul de novatie ( 150 euro * 3.6590lei/euro = 548.85)
% = 401 653.13
622 „Furnizori” 548.85
„Cheltuieli privind comisioanele
si onorariile”
„TVA deductibila”
4) Inregistrarea platii facturilor
% = 5121 5413.13
401 „Furnizori de imobilizari” 653.13
„Furnizori”
„Furnizori de imobilizari” 4760

5)Amortizarea autoturismului
Incepand cu luna urmatorare noul utilizator va proceda la amortizarea autoturismului astfel:
- valoare de intrare : 4.000+20.000=24.000
- durata de amortizare : 5 ani
- amortizare lunara : 24.000/5*12= 400
6811 = 2813 400
„Cheltuieli de exploatare „Amortizarea instalatiilor,
privind amortizarea imobilizarilor” mijloacelor de transport,
animalelor si plantatiilor''
In continuare, societatea de leasing va emite facturile lunare catre cel de-al doilea utilizator.

buna ziua!
va trebuie acordul societatii de leasing pt a putea face ce v-ati propus.
deocamdata ei sunt poprietarii autoturismului, si nu dvs.
gasiti un numtor comun cu cei de la leasing.
Chiar daca ati platit o parte insemnata din ratele de leasing autoturismul apartine tot societatii de leasing. Asadar, inca nu "l-ati cumparat".
Societatea de leasing nu ar trebui sa se opuna la cesionarea contractului daca firma care preia bunul indeplineste aceleasi conditii economico-financiar-juridice ca si prima firma. Important este ca aceasta cesiune nu poate avea loc fara acordul scris al finantatorului.
Aceleasi aspecte sunt valabile si pentru novatie.