avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare_PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare_PFA

Buna ziua,
As dori sa infiintez un PFA care sa se ocupe cu servicii de consultanta in management (acordarea de consultanta in accesarea fondurilor europene). Functionarii de la primaria in raza careia sunt domiciliat, mi-au spus ca activitatile din codul caen 7414 nu sunt cuprinse in normele metodologice de aplicare a Legii 300/2004.
As vrea sa stiu ce alte cai legale as mai avea pentru a putea desfasura aceste activitati? Infiintarea unei firme este exclus. Poate colaborare cu o firma, dar pe ce baza?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Lorena Chirila , Avocat 11:11, 7 Martie 2008
pentru acordarea de consultanta pentru obtinerea fondurilor europene e nevoie de ceva mai mult decat un simplu pfa
razvan.vastea a scris:

Buna ziua,
As dori sa infiintez un PFA care sa se ocupe cu servicii de consultanta in management (acordarea de consultanta in accesarea fondurilor europene). Functionarii de la primaria in raza careia sunt domiciliat, mi-au spus ca activitatile din codul caen 7414 nu sunt cuprinse in normele metodologice de aplicare a Legii 300/2004.
As vrea sa stiu ce alte cai legale as mai avea pentru a putea desfasura aceste activitati? Infiintarea unei firme este exclus. Poate colaborare cu o firma, dar pe ce baza?
Va multumesc anticipat


Sunt atatea cai de a colabora cu o firma care are obiectul de activitate descris de Dvs:
- contractul de management e cel mai intalnit
- contractul de prestari servicii, etc.
Mai bine spuneti concret ce vreti sa faceti..
Pentru acordarea de consultanta pentru obtinerea fondurilor europene (FEADR, STRUCTURALE SI DE COEZIUNE....) este nevoie sa infiintati un S.R.L. .
Aveti nevoie de un arhitect , de un inginer functie de proiectul pe care potentialul benefiar doreste sa-l faca, si nu vad cum ati putea sa-i platiti.
Este foarte dificil sa faci un proiect de unul singur, va spun acest lucru pentru ca am lucrat intro firma de consultanta.
Este mai usor cand se achitioneaza utilaje fara proiect, atunci nu-ti trebuie decat plan de afaceri/memoriu justificativ , cerere de finantare, buget de venituri si cheltuieli , acte financiar contabile din care sa rezulte ca societatea respectiva are profit , cash flow si altele pe care banuiesc ca le stiti.
Asa ca daca vreti sa incepeti ceva e cam greu daca nu aveti experienta ca firma. Toate bune si succes.
Razvan intrebase de fapt ce cod CAEN sa-si treaca in cererea de autorizare ca PFA, avand in vedere ca 7414 e aplicabil doar la societati comerciale, nu si la PFA (lista codurilor pt. PFA e restransa).
Ultima modificare: Vineri, 7 Martie 2008
Lorena Chirila, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod 6619 sau 7022 rbtm rbtm Sunt o persoana fizica cu intentia de a deveni consultant financiar pentru o banca. Stiu ca pot fi platita ca PF, PFA sau SRL. Intrebarea este urmatoarea ... ... (vezi toată discuția)
Vreau sa ma autorizez ca pfa nazdravan nazdravan buna seara as vrea sa lansez o revista cu scop publicitar (veniturile vor fi din vanzare spatiu publicitar nu din vanzare) si as vrea sa stiu daca este ... (vezi toată discuția)
Coduri caen Daniela  Vlad Daniela Vlad Buna ziua, Sefii mei, doi cetateni straini doresc infiintarea unei societati in Romania. Problema este ca ei vor ca domeniul principal de activitate sa fie ... (vezi toată discuția)