Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM/unitate vs CCMUN - care se aplica?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM/unitate vs CCMUN - care se aplica?

Va prezint urmatoarea situatie:

- a expirat perioada ptr care a fost negociat CCM la nivel de unitate (adica cele 12 luni);
- au fost demarate negocierile ptr un nou CCM
- partile nu se inteleg asupra unor prevederi iar timpul trece... trece (chiar mai mult de 60 zile)

Ce CCM se aplica?
Se poate intampla ca daca totusi partile nu ajung la un consens sa se treaca la aplicarea CCM unic, si deci sa nu mai existe CCM la nivel de unitate?

Stiu ca angajatorul trebuie sa faca dovada demararii negocierilor.
Dar cum facem cu finalizarea si ce CCM se va aplica daca partile nu se inteleg?

Multam fain
Doar daca in CCM la nivel de unitate sau ramura se specifica expres ca se prelungeste se va prelungi , altfel nu...
In CCM la nivel de unitate se specifica:
- Aplicarea CCM poate fi suspendata prin acordul de vointa al partilor ori in caz de forta majora;
- Modificarea, suspendarea sau incetarea CCM in perioada de valabilitate poate fi facuta numai prin negociere intre parti;
- Conflictele intervenite in executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea CCM, nesolutionate amiabil, se solutioneaza de instanta de judecata competenta.

Practic, din Legea 130/1996, art. 33(3), rezulta ca suspendarea aplicarii CCM/unitate nu se poate face decat daca ambele parti sunt de acord.
Dar, daca reprezentantii salariatilor nu sunt de acord cu suspendarea?
In timpul negocierilor s-a cazut de acord asupra modificarii unor prevederi din CCM/unitate, dar raman cateva prevederi asupra carora nu s-a ajuns la un acord. De ce ar trebui sa se anuleze CCM/unitate ptr a se aplica CCMUN? (acesta fiind CCM la nivel superior)

Daca este sa analizam situatia, ar insemna ca anularea CCM/unitate si aplicarea CCMUN poate fi folosita ca un instrument de presiune al angajatorului asupra salariatilor.
Se arata pisica cu "treceti pe CCMUN si pierdeti si ce ati castigat daca nu sunteti de acord cu tot ce vrem noi".

Oricat de maleabili ar fi reprezentantii salariatilor, acestia nu pot fi de acord cu unele prevederi. Iar angajatorul nu vrea sa cedeze, practic nu doreste nici una din variantele oferite pentru rezolvare. De ce sa fie amenintati salariatii cu anularea CCM/unitate daca ei nu pot accepta conditiile angajatorului?

Cam aceasta ar fi problema.

Legal este ca drepturile castigate prin CCM-ul anterior sa nu fie reduse prin CCM-ul curent.
Daca nu se reduc drepturi, atunci ar trebui definitivat contractul.
Daca acesta nu se incheie, atunci se va aplicaCCM nivel ramura sau CCMUNN.
Succes