Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum este corect
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum este corect

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajuati sa aflu cum este corect sa editez numele unei societati comerciale ex: S.C. GIGI IMPEX S.A sau GIGI IMPEX S.R.L., mai exact daca fac referire la statutul de S.R.L. este necesar sa mentionez inainte si S.C sau este redundant.
Multumesc anticipat pentru raspuns ,
Nu este redundant. Este obligatoriu. Se spune S.C. XXX S.R.L. (sau S.A., dupa caz) sau se spune Societatea comerciala XXX, societate cu raspundere limitata.