Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Noul Cod Fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Noul Cod Fiscal

As dori sa cer o parere despre cum poate fi interpretat noul Cod Fiscal, respectiv articolul referitor la inmatricularea masinilor:

[ link extern ]

"Art. 214-3. - Sunt scutite de plata taxelor speciale autoturismele, atunci când sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale în vigoare;
b) provenite din donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică, acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate."

Intrebarea mea este referitoare la alineatul b), se intelege ca orice donatie este scutita de taxe sau doar donatiile acordate institutiilor etc etc de catre guverne straine etc etc.

Multumesc anticipat!
Gabi
donatiile acordate catre institutii
exact pt cine scrie:))
donatiile acordate catre institutii
exact pt cine scrie:))