Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort sau un tata pt copii mei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort sau un tata pt copii mei

am 30 ani si sunt casatorita de 9 ani.Relatia cu sotul meu nu a fost cum ma asteptam eu,intre noi nu a existat si nu exista comunicarea.Avem doi copii de 7 respectiv 4 ani.In ultimul timp casnicia noastra este foarte rece,ne certam ami tot timpul,iar cei afectati sunt copii care ne spun ca parintii trebuie sa se iubeasca nu sa se certe.La noi certurile vin mai mult din cauza socrilor mei,iar sotul meu nu face nimic pt. a impiedica acest lucru.Nu demult am fost la un pas de al parasi,dar au intervenit cumnatii mei pt a ne impaca,iar eu am acceptat acest lucru mai mult din cauza copiilor,insa acum regret acest lucru pt. ca nimic nu s-a schimbat in relatia noastra.suntem tot mai reci si am ajuns sa ne jignim reciproc.cind este vb de luat masuri sotul meu se eschiveaza si imi spune faci ce vrei pt ca tot timpul ai facut asa.numai d-zeu stie cit am vrut ca relatia sa mearga pt ca si eu am crescut intr-unmediu cu certuri si am jurat ca copii mei nu o sa treaca prin astapt ca la urma urmei ei sunt cei afectati.ma implora sa nu plec de la tatal lor si din casa motivind ca ei ce o sa faca fara tata.nu stiu ce sa fac,dar asa nu mai pot continua,ma sacrific de dragul lor,dar stiu ca in acelasi timp le fac rau continuind asa.ce sa fac?va rog sfatuiti-ma
lucrurile nu se imbunatatesc de la sine. trebuie sa depuneti eforturi amandoi pt a face sa mearga o casnicie.
incercati sa comunicati mai mult si mai bine.
dvs va cunoasteti sotul cel mai bine( teoretic) si ganditi-va daca merita sa investiti timp si energie in aceasta casnicie. daca merita, luptati pt familia dvs, daca nu, luati-va ramas bun, ca 30 de ani nu-i veti mai avea si peste alti 10
Situatie delicata mai ales datorita consecintelor negative asupra minorilor
Sunteti singura care puteti hotari ce este mai bine pentru dvs si mai ales pentru copii.Daca apreciati ca situatia se inrautateste, daca apreciati ca nu sunteti ajutata de sot,de familia acestuia ,asumati-va responsabilitatea si luati o hotarare care va poate intrerupe nemultumirea ,dar va poate aduce linistea si multumirea
Cantariti cu responsabilitate situatia actuala,avantajele actualei existente inclusiv din punctul de vedere al minorilor ,care deja au varsta cand realizeaza starea de fapt si constientizeaza diferendele cu care va confruntati
Realizati discutii,atat cu memebrii familiei dvs cat mai ales cu minorii si ,in raport de concluzii hotarati varianta favorabila dvs
Eventual,datorita minorilor puteti ajunge la compromisul de a mentine casnicia ,
dar a va muta in alta locatie,astfel incat sa eliminati influenta rudelor sotului
Draga mea ce pot sa-ti dau eu este doar un sfat, insa decizia finala tot tie iti apartine.Din punctul meu de vedere o astfel de viata nu-ti aduce avantaje nici tie si nici copiilor tai, mai ales ca esti foarte tanara si deci exista posibilitatea refacerii vietii personale.Ce trebuie sa stii este faptul ca in urma unei astfel deciziit rebuie sa ai posibilitatea materiala sa iti intretii ambii copii si evident posibilitatea de a le oferi o locuinta.Daca exista posibilitatile de care aminteam si ai si parinti dispusi sa te ajute, nu mai sta pe ganduri, viata este mult prea scurta si pe deasupra este doar una, pentru a fi traita asa.
Perfect de acord cu colega de mai sus.Vei vedea ca , dupa un timp, daca esti independenta material lucrurile se vor indrepta nesperat de bine.Incearca sa crezi!
Inainte de a le urma sfaturile celor doua distinse d-ne avocat,eu va dau un sfat de "tranzitie"inainte de a lua masura despartirii definitive ,prin introducerea actiunii de divort,
Incercati sa il scoateti pe sot din acel mediu care va este ostil si dvs si,se pare si familiei si care ii influenteaza comportamentul
Mutati-va in alta parte,chiar in gazda,daca puteti si incercati sa va conduceti singuri treburile, fara alte imixtiuni si poate si sotul se va responsabiliza mai mult, nemai benficiind de" ajutorul familiei"
Pentru copii ,merita facuta aceasta incercare,
Daca nu ajungeti la un consens in aceasta privinta,introduceti actiune de divort.
Succes !
Radu Gabrian, Mediator