Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am nevoie de un rasouns urgent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am nevoie de un rasouns urgent

Am o masina luata in leasing care am scoso la vanzare. Am gasit cumparator hotarand sa-mi preia leasingul si sa-mi ofere o suma de bani. Ok,am mers la notariat si am stabilit ca intr-o perioada de 30 zile imi achita suma respectiva si ca plateste si factura in curs.Au trecut aproape 90 de zile si tot ma amana cu banii si nici facturile nu lea platit. As dori sa stiu dac as putea sa o dau furata pentru ca oricum actul acela nu mai e in termen. Sau astept un raspuns ce sa fac. masina a fost lovita si nu as vrea sa-mi revina.

Sugestia mea este sa il chemati in judecata pe baza inscrisurilor de cesiune de leasing si sa-l obligati sa-si indeplineasca obligatiatiile, dar mai intati faceti procedura medierii.
Buna ziua.
Depinde ce act ati intocmit la notariat,intru cat masina este proprietara de drept a societatii de leasing pana la achitare.Ca sa puteti instraina auto trebuia si acceptul soc.de leasing daca este achizitionata pe persoana fizica sau persoana juridica si daca acest aspect este stipulat in contractul de leasing.
Putem da un raspuns concludent dandu-ne dvs.mai multe detalii despre ce acte notariale ati intocmit.
Cu respect,Alexa...
alexandra2006ro a scris:

Buna ziua.
Depinde ce act ati intocmit la notariat,intru cat masina este proprietara de drept a societatii de leasing pana la achitare.Ca sa puteti instraina auto trebuia si acceptul soc.de leasing daca este achizitionata pe persoana fizica sau persoana juridica si daca acest aspect este stipulat in contractul de leasing.
Putem da un raspuns concludent dandu-ne dvs.mai multe detalii despre ce acte notariale ati intocmit.
Cu respect,Alexa...

Exact.
Nu aveti nici un drept sa vindeti masina.
Puteti sa cesionati contractul cu acceptul firmei de leasing, dupa ce analizeaza dosarul viitorului utitizator si isi da aprobarea, si dupa semnarea contractului de cesiune de catre toate cele 3 parti ( dvs., viitorul utilizator si firma de leasing).