Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... farma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

farma

Daca sunt angajat cu contract de munca pe 8 ore,pot sa inchei contract de colaborare (pfa) pe inca 8 ore?Mai funcioneaza procedura cu jumatate de norma,sau nu mai e lege?
Ca pfa nu mai aveti contract de munca , prin urmare puteti semna ce vreti.
Sunt angajat cu CIM si doresc pe langa asta sa deschid un PFA. In acest mod eu pot sa inchei un contract de colaborare cu norma intreaga pe langa CIM sa am si PFA in acelasi timp cu alta firma?
Lucrezi deja 8 ore/zi cu CIM, pe langa asta 8 ore vreau sa inchei un contract de colaborare(PFA) tot cu 8 ore/zi,adica 16 ore/zi?
O persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel pentru care PFA este autorizata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Ati pus aceeasi intrebare dar sub alta forma.
2. Colega mea v-a raspuns dar se pare ca nu ati inteles.
3. Ca PFA sau cu contract de colaborare:
- nu sunteti obligat la un numar de ore sau la un interval de timp in care sa lucrati in fiecare zi;
- nu sunteti in raport de subordonare cu cel cu care colaborati;
- contractele pe care le incheiati sunt pe lucrari, nu este specificat decat termenul final, nu si orarul zilnic;
- puteti sa lucrati cat va tin puterile, intr-o zi.