avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... farma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

farma

Daca sunt angajat cu contract de munca pe 8 ore,pot sa inchei contract de colaborare (pfa) pe inca 8 ore?Mai funcioneaza procedura cu jumatate de norma,sau nu mai e lege?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:30, 13 Martie 2010
Ca pfa nu mai aveti contract de munca , prin urmare puteti semna ce vreti.
Sunt angajat cu CIM si doresc pe langa asta sa deschid un PFA. In acest mod eu pot sa inchei un contract de colaborare cu norma intreaga pe langa CIM sa am si PFA in acelasi timp cu alta firma?
Lucrezi deja 8 ore/zi cu CIM, pe langa asta 8 ore vreau sa inchei un contract de colaborare(PFA) tot cu 8 ore/zi,adica 16 ore/zi?
O persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel pentru care PFA este autorizata.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Martie 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Ati pus aceeasi intrebare dar sub alta forma.
2. Colega mea v-a raspuns dar se pare ca nu ati inteles.
3. Ca PFA sau cu contract de colaborare:
- nu sunteti obligat la un numar de ore sau la un interval de timp in care sa lucrati in fiecare zi;
- nu sunteti in raport de subordonare cu cel cu care colaborati;
- contractele pe care le incheiati sunt pe lucrari, nu este specificat decat termenul final, nu si orarul zilnic;
- puteti sa lucrati cat va tin puterile, intr-o zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si angajat la firma cu care am relatii de afaceri ostia ostia Buna ziua, Pot avea PFA si concomitent pot fi si angajat la firma pentru care intermediez vanzari de programe ? Daca da, exista un nr de ore obligatoriu ... (vezi toată discuția)
Pfa si angajat SANTIER SANTIER Buna ziua! In cazul in care sunt angajat la o companie cu CIM de 8 ore, pot avea in paralel si PFA pentru prestarea unei specialitati conexe? In CIM ... (vezi toată discuția)
Conditiile in care poti exercita un contract de munca daca ai pfa tiplicdelia tiplicdelia Buna ziua! va rog sa ma ajutati sa elucidez problema aceasta deoarece sunt mii de pareri...intrebarea este: Pot sa fiu angajata la o firma pe postul de ... (vezi toată discuția)