Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... expertiza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

expertiza

Cum se face expertiza?Cum se calculeaza terenul extravilan,si cel intravilan?Exista un ghid cu preturile pentru fiecare zona?
e treaba expertului cum o face.. are niste indicatori de referinta.. dvs daca nu sunteti multumit,sau daca vreti sa fiti sigur ca expertiza efectuata va avantajeaza, cereti instantei sa va aprobe un expert parte pe care sa il platiti si care sa participe la efectuarea exertizei.. pe acest forum sunt destui experti, poate si din localitatea dvs.. contactati unul din ei si va intelegeti.. bafta
valerio a scris:

Cum se face expertiza?Cum se calculeaza terenul extravilan,si cel intravilan?Exista un ghid cu preturile pentru fiecare zona?

Mai exact ce va intereseaza?
daniela vorovenci a scris:

valerio a scris:

Cum se face expertiza?Cum se calculeaza terenul extravilan,si cel intravilan?Exista un ghid cu preturile pentru fiecare zona?

Mai exact ce va intereseaza?
Ma intereseaza cum va fi calculat cei 4000mp de intravilan unde am casa. Si cum se va calcula cel 36000mp in extravilan,care ar trebui sa le ia matusile mele.
ContSters135021, utilizator
Pe site Uniunea notarilor publici exista un ghid de referinta asupra preturilor dupa care trebuie calculata val.unui teren.Acest ghid este facut dupa situarea terenului,localitate,folosinta(construibil,faneata,livada,padure).Expertul ii va stabili valoarea in functie de valoarea exprimata in acest ghid , valoare care nu poate fi mai mica decat cea aratata.Daca expertul considera ca terenul respectiv este degradat ,ca nu mai corespunde din cauza inflatiei,la pretul cotat in ghid,trebuie sa precizeze acest lucru.
Aceasta apreciere a pretului se are in vedere si cand vrei sa vinzi un apartament,casa iar notarul va evalua tranzactia(taxele notariale)conform acestui ghid care de fapt este o expertiza comandata de Uniunea notarilor pt.evaluarea proprietatilor