avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier - ce pedeapsa ar putea primi?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier - ce pedeapsa ar putea primi?

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Cumnatul meu a avut un accident saptamana asta.A condus sub influenta alcoolului,nu a avut centura de siguranta pusa,a mers cu viteza si a intrat intr-un stalp.Erau 3 in masina,la unul i s-a spart capul,iar cumnatul meu a ajuns la spital cu mana rupta,si o gramada de zgarieturi.El avea permis de cca.10 luni.Politistii au zis ca daca nu era stalpul ala de care s-a ciocnit masina,acuma erau la morga.Si acuma vine intrebarea mea:ce i se poate intampla?I se retine permisul sau va merge la inchisoare?Sau va primi amenda?mentionez ca baietii nu vor face plangere impotriva lor si nici nu vor cere despagubiri.Multumesc.
Raspunsul la intrebarea dvs este conditionat de valoarea alcoolemiei ,de numarul de zile spitalizare ,zile ingrijiri medicale.
Condusul autoturismului pe drum public sub influenta alcoolului,eveniment rutier cu 3 victime ,va obliga sa angajati avocat
Nu merge la nici o inchisoare.
O sa primeasca amenda si i se va suspenda permisul.
Nu au fost spitalizati niciunul dintre ei,au plecat pe picioarele lor dupa vreo 2 ore de la Smurd.Alcoolemia nu stiu cat era pentru ca nu ne-au zis.In cazul acesta ce sanctiuni primeste?Amenda cam la cat se va ridica?Si el a mai fost condamnat pentru accident soldat cu decesul unei persoane,pentru care a stat la inchisoare cam 3 ani.A iesit din inchisoare in decembrie 2009.
1- cred ca va fi cercetat pentru vatamare corporala din culpa
2-i se va retine permisul pentru alcolemie
3-daca a fost eliberat conditionat cred ca va conta in mare parte in proces
Cei raniti au depus plangere pentru vatamare corporala din culpa???? Sa nu ceara si ceva drepturi banesti ?? In mare parte acidentele rutiere soldate cu victime se incheie cu plata a unor sume de banii si suspendarea pedespsei dupa caz sau amenda penala,dar daca are la activ o condmnare asta nu mai stiu...Dar asta numai daca persoanele acelea 3 depun plangere pentru vatamare si scot un certificat medico-legal de la IML
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2010
ZburleaFlorin, utilizator
Conducand pe drumurile publice sub influenta alcoolului,in functie de alcoolemie,daca aceasta are o valoare peste 0,80 g/l. aer expirat i se va intocmi dosar penal,iar fapta comisa se pedepseste cu inchisoarea de la 1 an la 5 ani.
Se va dispune si anularea permisului de conducere.
Daca alcoolemia este sub aceasta valoare ,fapta va constitui contraventie,dar permisul i se va anula ,fiind in primul an de condus,
Toate acestea sunt valabile daca pasagerii nu depun plangere sau daca vreunul dintre acestia nu va primi peste 60 de zile de ingrijiri medicale de la INML.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier rosica rosica Accident rutier produs acum 2 ani si cateva luni ,cu vatamare corporala care are zile de spitalizare 89,cel vinovat de accident ,nu avea permis ,a mai fost ... (vezi toată discuția)
Accident rutier neacordare de prioritate cu 3 victme CristiHD CristiHD Sunt vinovat intr-un asfel de accident rutier neacordare de prioritate cu 3 victme Circumstante: - am intrat intr-o alta masina fara sa ma asigur - sunt 3 ... (vezi toată discuția)
Accident cu victimă (alcool la volan) Marinus84 Marinus84 Buna ziua Numele meu este Stoica Marian si data de 13.09.2017 am avut un accident cu victima din vina mea avand alcolemia 0,20. Victima a fost transportata ... (vezi toată discuția)