Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM cu acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM cu acordul partilor

Buna ziua. Dupa ce fac decizi de incetare a CIM cu acordul partilor, o inregistrez la ITM si apoi dau 1 exemplar salariatului, care semnezaza pe exemplarul care ramane la angajator ca a luat la cunostinta/a primit 1 exemplar original si data.

Apoi ii dau un exemplar original al notei delichidare sau doar o copie?

Daca are cartea de munca la ITM atunci ii cer fostului salariat imputernicire ca sa ridic cartea de munca de la ITM si apoi sa i-o returnez, nu

Sau trebuie neaparat sa ridice personal salariatul cartea de munca de la ITM?
Nota de lichidare, in original, ramane la angajator.
Carnetul de munca il va ridica personal angajatul de la ITM. ;)
1. faceti decizia de incetare (art 55, lit b) in 3 exemplare, la care anexati copie dupa cererea angajatului si o inregistrati la itm
2. inmanati un exemplar din decizie si salariatului. acesta isi va ridica personal carnetul de munca
3. intocmiti si depuneti statul de salarii la itm, pt a i se opera si inchide cartea de munca.
4. foaia privind de nota de lichidare nu este obligatorie
Nota de lichidare

Inscris privind situatia datoriilor (debitelor) salariatului catre angajator ( sau catre terti pentru procurarea de marfuri si prestari de servicii cu plata in rate, daca angajatorul s-a oblibgat sa retina ratele scadente din salariu), reglementata prin cap. II al Indrumarului fostului Minister al Muncii si al fostului Consilui Central al Uniunii Generale a Sindicatelor din Romania 53052/1995, emis in aplicarea art. 23 din L. 1/1970.

Model nota lichidare gasiti la documente utile,sunt 2 exemplare din care:
EXEMPLAR I-Se inmaneaza persoanei incadrate
EXEMPLAR II-Ramane la unitate