Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... eliberare copie documente medicale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

eliberare copie documente medicale

Buna ziua,
Stiu ca eliberarea unei copii a dosarului medical este o problema controversata si ,desi a fost intens dezbatuta , nu s-a ajuns la o opinie unitara.... de aceea vreau o parere!!! #-o
Considerati ca mostenitorii unei paciente pot solicita( prin avocat) o copie a tuturor inscrisurilor ce formeaza dosarul medical al acesteia????
In speranta ca voi primi o parere....
Buna ziua !
Tema este chiar mai controversata decat credeti, iar discutii pe acest subiect sunt foarte multe, invocandu- se argumente pro si contra. Nu cred ca este cazul sa discutam pe acest forum, dar va pot trimite catre un caz de notorietate si recent. Puteti citi pe : "[ link extern ] /",
Daca doriti parerea mea, consider ca accesul la aceste documente este permis numai organelor abilitate in conditile legii( organe de cercetare si urmarire penala, instante de judecata ) .
Oricum va sfatuiesc sa va adresati institutiei medicale printr- o adresa recomandata cu confirmare de primire, iar dupa raspunsul dat ne puteti contacta.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
S-a modificat legislatia? Eliberarea actelor medicale la solicitarea unei rude a decedatului, este posibila?