Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... schimbare sediu SC - contract de comodat expirat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

schimbare sediu SC - contract de comodat expirat

Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot determina administratorul unei firme sa-si schimbe sediul social dintr-un apartament al meu.
Acest contract de comodat a expirat in 2007 dar inca primesc corespondenta firmei acolo.
Societatea comerciala are datorii la stat, si administratorul a spus ca nu poate sa-l schimbe pana nu achita aceste datorii.
Insa mie mi-e teama ca daca apare un proces cu statul roman eu sa fiu obligata sa platesc o amenda pentru ca sediul e inca acolo...nu mai stiu cum sa procedez ca sa dovedesc in vreun fel ca aceasta firma nu mai are sediu social cunoscut si activeaza in ilegalitate...am nevoie de ajutorul vostru...
multumesc anticipat!
Aura
Buna ziua !
Foarte simplu: sesizati ORC- ul despre acest fapt si ANAF, indicandu- le si adresa administratorului.
De demonstrat, o faceti cu contractul incheiat .
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Multumesc pentru raspuns!
M'am gandit ca ar putea fi o solutie si sesizarea ORC dovedind cu copia contractului expirat, insa nu am nicio adresa a administratorului, doar un numar de telefon valabil si site-ul pe internet prin care isi publica afacerea...ar fi de ajuns doar aceste informatii?

Multumesc
Insa mie mi-e teama ca daca apare un proces cu statul roman eu sa fiu obligata sa platesc o amenda pentru ca sediul e inca acolo...nu mai stiu cum sa procedez ca sa dovedesc in vreun fel ca aceasta firma nu mai are sediu social cunoscut si activeaza in ilegalitate...

Nu veti fi obligata sa platiti nici o amenda
Singura solutie este sa cereti ONRC dizolvarea soc in conformitate cu art 237 din Lege 31/1990