Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... biletul la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

biletul la ordin

caracterul juridic bilet la ordin cambia cec-uol
Cambia si biletul la ordin sunt instrumente de plata reglementate printr-una din cele mai longevive legi (L.58/1934), modificata insa prin OUG 39/2008, prin care se instituie si modalitatea utilizarii celor doua instrumente in forma electronica.
Cred ca treptat, utilizarea cardurilor electronice de plata le va scadea din frecventa folosirii (si asa destul de redusa.)