Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Salariu neimpozabil ORDIN 250 2004
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Salariu neimpozabil ORDIN 250 2004

Salut tuturor. Am descoperit de curand ordinul 250 din 31 mai 2004 si ma intrebam in ce masura m-as incadra eu acolo.
Eu am terminat facultatea de Inginerie Electrica, Specializarea Electromecanica, si lucrez la o firma in domeniul automotive.
Ordinul spune asa:
LISTA cuprinzand specializarile
1. Automatica si informatica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4. Matematica, Matematica informatica
5. Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6. Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune.

Daca as obtine un post pe cartea de munca care se incadreaza in lista din anexa 1 a ordinului ar fi posibil?:)
Conteaza denumirea interna a postului sau numai incadrarea postului din cartea de munca?
Cum se verifica atributiile pe care le am ca angajat, referitor la incadrarea in post?
Va multumesc pentru timpul acordat! Astept raspunsuri :-/ :wave:
Nu va incadrati.
Pentru a beneficia de scutirea de impozit trebuiesc indeplinite cumulativ urmatoarele conditii :

1. sa fiti incadrat intr=-unul din urmatoarele posturi
- Analist
- Programator
- Proiectant de sistem informatic
- Inginer/Programator de sistem informatic
- Administrator baze de date
- Manager de proiect informatic

2. postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatică, evidenţiat în organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, direcţie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3. sa aveti diplomă de absolvire eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, cu specializarea Automatică, Calculatoare, Informatică, Cibernetică, Matematică sau Electronică, şi prestează efectiv una dintre activităţile prezentate mai sus( la primul punct);
4. angajatorul realizează din activitatea de creare de programe pentru calculator un venit anual de cel puţin 10.000 dolari S.U.A. pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea pe impozitul pe venit conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.94/2001.

Pe scurt trebuie sa aveati neaparat diploma la una din facultatile enumerate mai sus - si nu e cazul.
Conteaza denumirea postului cum e trecut in cartea de munca dar si faptul ca trebuie sa existe un departament specializat in companie avand ca activitate producerea programelor pentru calculator.
Buna ziua,

Ce se intampla in cazul in care angajatul lucreaza ca programator la o firma care indeplineste toate conditiile, dar contractul lui este facut printr-o firma contractoare?

Se ia in considerare angajatorul efectiv sau angajatorul de pe hartie?

Dupa cum stiti, firmele de outsourcing pentru servicii HR sunt foarte raspandite si foarte utilizate in prezent. Majoritatea companiilor mari si foarte mari apeleaza la ele.
Buna ziua,

Daca am specializarea in domeniul Contabilitate si Informatica de gestiune m-as putea angaja pe post de programator si sa beneficiez de scutirea de impozit? Din cate am citit in lege, m-as incadra dar as dori sa stiu sigur.

Va multumesc anticipat!