Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CM VARICELA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CM VARICELA

BUNA ZIUA!
In luna februarie a avut varicela si a stat acasa 2 saptamani. la intoarcerea la serviciu am predat cm la salarizare iar ieri a priit urmatorul mesaj:
"De pe concediul medical pe luna februarie lipseste de la rubrica Observatii: numarul certificatului eliberat de organele de specialitate ale directiilor de sanatate publica judetene si durata perioadei de carantina"
Eu nu a mai auzit pana acum de asa ceva si nu stiu cum sa procedez.
In speranta ca ma puteti ajuta,
va multumesc anticipat!
Nu stiu la ce se refera chestiunea asta.

Incercati sa vorbiti cu medicul care v-a eliberat certificatul. POate stie el mai multe.
Avizul directiei de sanatate publica este necesar doar pentru accidente de munca si boli profesionale sau pentru trecerea temporara in alta munca .Varicela , din cate stiu eu, este o boala contagioasa din grupa B si nu este necesar niciun aviz .
Daca codul de indemnizatie este (01) sau (06) , cum banuiesc ca este , adresati-va in scris conducerii unitatii , apoi ITM in cazul in care nu se rezolva .
codul este 01 pentru boala obisnuita cu 75%.
trecere temporara in alta munca la ce se refera?
Legea 19/2000

Art. 110. - (1) Asiguraţii prevăzuţi la art. 5 alin. (1) pct. I şi II, care, datorită unei boli profesionale sau unui accident de muncă, nu mai pot lucra în condiţiile de la locul de muncă anterior producerii riscului, pot trece temporar în altă muncă.

(2) Indemnizaţia pentru trecerea temporară în altă muncă se acordă, dacă la noul loc de muncă asiguratul realizează un venit salarial brut lunar inferior mediei veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare riscului, care au constituit baza de calcul al contribuţiei de asigurări sociale în lunile respective.

zzenovia a scris:

Avizul directiei de sanatate publica este necesar doar pentru accidente de munca si boli profesionale sau pentru trecerea temporara in alta munca .Varicela , din cate stiu eu, este o boala contagioasa din grupa B si nu este necesar niciun aviz .
Daca codul de indemnizatie este (01) sau (06) , cum banuiesc ca este , adresati-va in scris conducerii unitatii , apoi ITM in cazul in care nu se rezolva .

in ce lege sunt mentionate aceste aspecte?