Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemizatie concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemizatie concediu prenatal

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa clarific niste nelamuriri legate de calculul indemnizatiei pentru concediul prenatal. Sunt insarcinata si saptamana viitoare o sa intru in concediu prenatal. De cand am ramas insarcinata am intrat in concediu medical. Am fost la serviciu numai 8 zile in decembrie. In rest toate lunile din octombrie pana acum am fost in concediu medical. Intrebarea mea este daca lunile in care am fost integral in concediu medical se pun la cele 6 luni pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu prenatal sau se iau lunile dinainte?
Va multumesc!
1. Normele de aplicare a OUG 158/2005 spun:
Art.12
... (4) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de concediile şi de indemnizaţiile reglementate de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005;
2.Asadar perioadele de concediu medical intra in cele 6 luni de cotizare la Sanatate.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc.
Pe mine ma derutat alineatul 5 din lege:

(5) Perioadele prevazute la alin. (4) se asimileaza stagiului de cotizare numai daca in aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare potrivit prezentelor norme.
As mai avea o intrebare: indemnizatia este 85% din baza de calcul pe intreaga perioada de 126 zile? Nu mai este valabil ca minim 6 saptamani este 100%?

Multumesc!
1. Indemnizatia pentru concediul de maternitate este de 85% din media pe 6 luni,sume platite integral de Casa de Sanatate.
2. Ce stiti dvs., cu 100% pe timp de minim 6 saptamani este altceva. Este vorba de prevederile CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.