Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urmarirea penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urmarirea penala

va rog sa mi spuneti daca tatal meu este urmarit penal ma mai pot inscrie la academia de politie?si daca reusesc la concursul de admitere pot sa urmez cursurile acestei academii? Multumesc.
Atata timp cat ,dvs nu figurati cu inregistrari in cazierul judiciar,puteti sa va inscrieti la unitatea de invatamant mentionata
~ Conținut șters la cerere ~
Raspunderea penala este personala.
Simplul fapt ca tatal dvs. este urmarit penal deocamdata nu inseamna ca este vinovat de savarsirea unei infractiuni.
Pentru inscriere nu vad sa existe probleme pentru fapta altuia.

avocat Claudiu Lascoschi
In aceasta situatie,nu exista probleme reale penatru dvs,atata timp cat dvs.nu ati avut niciodata nici cea mai mica abatere din punct de vedere penal.
Este adevarat, veti fi obligat sa aratati cu lux de amnunte situatia juridica a tatalui dvs,care pana la urma-asa cum afirma si dl.avocat- beneficiaza de prezumtia de nevinovatie pana la pronuntarea unei hotarari definitive si irevocabile impotriva sa.