Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURI ACHITATE PARTIAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURI ACHITATE PARTIAL

Buna ziua,

Daca o societate de asigurari nu achita toata suma din devizul auto, emis de un service auto si suma respectiva este facturata, ce vom face cu suma ramasa neicasata?
Se poate face o factura de storno pe valoarea ramasa? sau platim tva ....

Multumesc.

O zi buna.
Tu esti service-ul ? Se poate face storno, dar atunci clientul pentru care s-a efectuat reparatia nu o sa mai plateasca sau ramane asa cum este si platesti TVA-ul aferent.
Diferenta neachitata de societatea de asigurare va fi incasata de la proprietarul masinii, acesta urmand sa o recupereze de la cel care este vinovat.
Iulian MANEA, Contabil