Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical in somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical in somaj tehnic

Buna ziua,
Doresc sa va intreb unde trebuie depus certificatul medical pt. concediu medical in cazul in care sunt in somaj tehnic?
Deasemenea m-ar intersa sa stiu daca firma la care lucrez poate sa-mi refuze sa raman in concediu de crestere copil si in ce conditii?
Multumesc.
Buna ziua,
concediul medical se depune la AJOFM. In cazul in care sunteti in somaj, ei vor calcula si vira suma pentru concediul medical.
Firma nu poate "sa refuze" angajatei/angajatului sa ramana in concediul crestere copil. Este un drept nu o decizie a angajatorului
multumesc frumos pentru raspuns.
Mai am o intrebare : care va fi baza de calcul pentru stabilirea indemnizatiei concediului pentru cresterea copilului in lunile in care sunt in somaj tehnic?
1. Certificatul medical il depuneti la angajatorul dvs. deoarece nu ati incetat contractul individual de munca (colega mea a confundat cu somajul inregistrat la AJOFM, cand beneficiati de indemnizatie de somaj).
2. Cat sunteti in "somaj tehnic", baza de calcul este salariul minim pe economie (600 lei).
multumesc pentru raspuns.
as vrea totusi sa ma lamuresc:
in aprilie sunt in somaj tehnic si din luna Mai beneficiez de concediu prenatal.
La calcul pentru indemnizatia CIC pentru luna aprilie, cat sunt in somaj tehnic, baza este considerata 600?
Si pentru concediul de maternitate si pentru CCCpana la 2 ani se ia ca baza de calcul 600 lei.