Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general probleme pt firma noua, fara activitate!??
Discuție deschisă în Contabilitate în general

probleme pt firma noua, fara activitate!??

buna ziua. am infiintata o firma noua in ianuarie anul acesta, sunt asociat unic si nu am defasurat nici o activitate. am citit undeva ca ar treui intocmit totusi un bilant al firmei, sau o declaratie pe proprie raspundere ca nu am desfasurat/desfasor activitate. in caz contrar o sa primesc amenda.
ce imi puteti spune despre asta, va rog.??
de cand am ridicat actele firmei de la registrul comertului nu am mai fost nicaieri. nu stiu, poate trebuia sa depun ceva acte undeva sau....
este o firma infiintata pe student, si multa experienta in domeniu nu am.. , inca. orice sfat e binevenit.

Din punct de vedere declarativ o sa trebuiasca sa depuneti pana pe 25 aprilie, declaratia 100 privind impozitul pe profit, in zero daca nu ati desfasurat activitate si tot in zero, daca v-ati declarat platitor TVA, decont 300.
Declaratii pentru lipsa activitate se depun la semestru I, adica pentru perioada ianuarie-iunie inclusiv si anuala la 31 decembrie plus declaratia anuala privind impozitul pe profit 101, la datele stipulate in lege.
Daca nu veti desfasura activitate inca, va recomand suspendarea firmei pe o perioada de maxim 3 ani.
Daca veti suspenda activitatea si neavand datorii la stat din lipsa activitate, puteti obtine regim derogatoriu si veti depune doar la semestru si anual declaratiile mentionate mai sus.
Cornelia Tulpan, Contabil