avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare sediu social/infiintare punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare sediu social/infiintare punct de lucru

Buna seara,
As dori sa stiu de ce acte am nevoie la ORCB pt a schimba un sediu social si pt a infiinta un punct de lucru? Ce costuri implica?
Am nevoie si de autorizatii( sanitar, protectia mediului..)?
Nu-mi este clar cand ai nevoie de aceste autorizatii si cand nu?Firma are ca obiect de activitatea comertul cu haine si confectii?
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 17:34, 22 Martie 2010
In ambele situatii ai nevoie de:
- dovada spatiu in copie(contract de comodat/inchiriere, acesta din urma daca e cu o persoana fizica , sa fie inregistrat la Ad. Financiara sau contract de vanzare-cumparare intabulat);
-in copie actele care dovedesc dreptul de proprietate al locatorului asupra imobilului;
-acordul asociatiei de proprietari si al vecinilor daca spatiul pentru sediu/punct lucru isi schimba destinatia
-hot AGA/Decizie asociat unic pentru schimbare sediu/infiintare pct lucru
-certificatul de inmatriculare in original la schimbare sediu;
-Actul constitutiv actualizat, la schimbare sediu.Daca le faci pe amandoua o data faci mentiunile corespunzatoare in AC;
-anexa hot AGA/Decizie asoc unic
-imputernicire
-dosar cu sina
Taxe cca 350-450, daca faci totul singur. Cu contributia altora mai cresc
Bafta!
Merci pt raspuns!
Nu-mi este clar cu autorizatiile!!
Am uitat sa-ti spun ca depui o Declaratie model 2 prin care ceri autorizarea pe proprie raspundere pentru activitatile pe care le ai in ob. de activitate , la sediu si la punctul de lucru. Vei fi autorizat pe proprie raspundere fara probleme.
Declaratia ta model 2, va transmisa in copie catre Dir sanatate publica, dir sanit veterin si pt sig alim, ITM, mediu.
Cand isi vor face timp reprezentantii acelor autoritati vor veni sa verifice daca indeplinesti conditiile pentru care ai facut declaratia pe proprie raspundere ca le indeplinesti. Pana vin ei tu poti sa functionezi bine mersi. Daca vor constatat ca nu indeplinesti conditiile, iti suspenda activitatea si te obliga sa le remediezi. Dupa ce le remediezi iti da drumul.
Bafta!
Ultima modificare: Luni, 22 Martie 2010
Mihail Cazacioc, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect activitate haiducu haiducu daca o societate are certificat constatator pe un obiect de activitate la punctul de lucru si vrea sa presteze si un alt obiect activitate ,ce trebuie facut ?? (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru deschidere ceainarie shimmy shimmy Buna ziua, Avem o firma care se ocupa cu comercializarea ceaiului, ceai importat din Cehia. Ce acte si autorizatii ar fi necesare pentru a ne deschide o ... (vezi toată discuția)
Infintare sedii secundare lovejusttobeloved lovejusttobeloved Buna ziua, Reprezint un S.R.L cu un singur asociat unic/ administrator care are o retea de magazine in dezvoltare. Urmeaza sa deschidem noi magazine si de ... (vezi toată discuția)