Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întabulat în CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întabulat în CF

Bună seara.
Am o "mătuşă" care m-a acţionat în judecată prin care a cerut ca să fiu radiat de pe titlu de proprietate al unchiului, motivând că este singura moştenitoare testamentară, în baza unui testament din anul 1970 lăsat de unchiul. În titlul de proprietate figurează la rubrica moştenitori, ea şi eu. În anul 1998 a făcut notarea în CF a Titlului de proprietate, iar în CF figurez cu cota de 1/4 şi ea cu cota de 3/4. Acum "mătuşa" mă cheamă în judecată ca să fiu de acord cu acţiunea ei.
Poate instanţa de judecată să-i admită acţiunea, sau este inadmisibilă pe considerentul că sunt întabulat în CF ?:O
Eu cred că "mătuşa" vrea să se dea în întreţinere, iar întreţinătorul nu vrea să cumpere şi cota mea înscrisă în CF.
Inregistrarile de la CF se realizeaza si in functie de hotararile definitive si executorii ale instantei de judecata
Sunt mai multe intrebari la care trebuie sa raspunzi inainte sa primesti un raspuns de calitate.
1. Cind te-ai nascut?
2. Cind a fost emis titlul de proprietate?
3. Cind a decedat unchiul?

In principiu te poate indeparta din CF daca dovedeste ca nu esti mostenitor.
Desi exista niste termene in care poate exercita actiunea.

Alberto Kurtyan
Eu sunt născut în 1952 (dar nu văd ce legătură are anul naşterii cu CF-ul). Unchiul a murit în anul 1991. Titlul de proprietate s-a eliberat în anul 1998 pe numele defunctului, iar la rubrica moştenitori figurează mătuşa şi cu mine. Certificatul ei de moştenitor este din anul 1992 şi motivează ea în acţiune că s-a stabilit că întreaga avere după defunct revine soţiei. Unchiul nu a avut copii. Eu (noi)sunt (suntem ) nepoţi de frate care am fost trecuţi în titlul de proprietate şi care a fost întabulat în CF. pe numele "mătuşii" şi a noastră.
Poate să ne radieze din CF ? Ce întâmpinare ar tebui să fac şi cam ce ar trebuii să conţină, pentru că pe 01.04 2010 este primul termen de judecată.
omatcons a scris:

Ce întâmpinare ar tebui să fac şi cam ce ar trebuii să conţină, pentru că pe 01.04 2010 este primul termen de judecată.

In baza documentelor pe care le detineti,consultati avocat care va poate redacta intampinarea
Rog un răspuns mai la obiect.