Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemia de 0.07 la etilotest intra in toleranta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemia de 0.07 la etilotest intra in toleranta aparatului sau este tot contraventie?!

Aparatele etilotest sunt atit de precise incit nu dau erori niciodata chiar la nivel de sutimi?ce se stie despre acest aspect.Alcoolemia intre 0.01 si 0.09 cum este privita de cei care o constata,se penalizeaza ca si cea de 0.5 0,7?
vio_rogojan a scris:
Conform adresei nr. A 8/4165 din 2002 a Institutului de Medicina Legala "Mina Minovici”, se considera ca pana la 0,10 mg/l alcool in aerul expirat , nu apare niciun fel de alterare a vitezei de reactie, a reflexelor sau a celorlalte functii psihomotorii , iar depasirea acestui prag atrage dupa sine raspunderea contraventionala .

Cum interpretati hotararile instantei de judecata ,care in cazul valorilor 0,5-0,7 mg/l alcool,au respins contestatia formulata impotriva PV ?
~ Conținut șters la cerere ~
O intrebare la 0,05 aer expirat daca iese 0.11 este penala pentru un accident rutier ?
As putea sa raman definitiv fara permisul de conducere ?
Ati putea indica unde ati gasit aceasta adresa? Eu am cautat-o cu google dar am gasit doar discutii despre aceasta si as fi vrut sa o gasesc (pe siteul iml-ului, de exemplu) si sa o pot citi in intregime