Forum Discuţii juridice Executare silită Hotarare definitiva si irevocabila.
Discuție deschisă în Executare silită

Hotarare definitiva si irevocabila.

Am castigat anumite drepturi salariale obtinand o hotarare definitiva si irevocabila la sfarsitul anului 2009 dar din anumite motive nu am investit-o cu formula executorie decat in anul 2010.
Mi s-a spus ca nu voi primi sumele de bani castigate decat in 2011.
Faptul ca nu am investit HOTARAREA in decembrie 2010 este un impediment in obtinerea acestor drepturi castigate ?
hotararile judecatoresti prin care se acorda drepturi salariale NU trebuie sa fie investite cu formula executorie. cele mai multe instante RESPING astfel de cereri. asa ca, nu are nici o importanta cind ati facut investirea.
Nu nici vorba, alegerea momentului investirii cu formula executorie si executarea silita a debitorului ramane la latitudinea creditorului.In consecinta, in termen de 3 ani de la data ramanerii defintive si irevocabile acesteia puteti executa hotararea in privinta drepturilor salariale cuvenite.
Am vazut si punctul de vedere al colegului de mai sus si da, insa am vazut insa si viceversa, in sensul ca unii executori solicita totusi investirea.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Este vorba despre sporuri pe care le-am castigat in anul 2009, la sfarsitul anului obtinand si HOT. DEF. SI IREVOCABILA. De la serv. financiar mi s-a spus ca se va aplica oug 71/2009 care a fost modificata recent si care prevede esalonarea pe mai multi ani. S-au legat de faptul ca investirea hot. cu formula executorie s- a facut in 2010 .
Credeti ca mai bine apelez la un executor judecatoresc?
Cred ca da, posibil sa vi se aplice OUG 71/2009 daca vorbim despre "bugetul de stat"....Nu ne-ati precizat cine este "debitorul"...

Apelati inutil la executor daca vi se aplica OUG 71/2009.

Mai multe detalii privind aplicarea OUG 71/2009 cu modif., gasiti si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...