Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Avize si autorizatii functionare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Avize si autorizatii functionare firma

Buna seara,
Am infiintat recent o firma (SRL cu obiect de activitate " comert cu ridicata de componente si echipamente electronice si de telecomunicatii") si as vrea sa stiu ce avize si autorizatii imi trebuie pentru a functiona fara probleme. Va rog sa ma ajutati cu informatii in legatura cu aceste avize si autorizatii: de unde se obtin si care este costul aproximativ. Am mare nevoie de aceste informatii.
Va multumesc!
La data infiintarii societatii, ati depus la ORC o document declaratie model II prin care declarati pe propria raspundere ca respectati prevederile legislative in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectia mediului si protectia muncii, si ca va obligati ca pentru activitatile cu impact semnificativ asupra mediului sa solicitati autorizarea la sediul autoritatii publice teritoriale pentru protectia mediului.
Obligatoriu, veti mai avea nevoie si de autorizatia de functionare si fisa de valabilitate eliberate de Primaria in raza teritoriala a careia functionati).

In cazul in care, pentru desfasurarea activitatii, detineti calitatea de producator (asa cum este definit de HG 448/2005 privind deseurile de EEE), suplimentar veti mai avea nevoie si de inregistrarea la ANPM in Registrul de punere pe piata a echipamentelor electrice si electronice) si afilierea la o organizatie colectiva de colectare si reciclare a deseurilor de EEE.

Va multumesc pentru raspuns.
As mai avea o nelamurire....Am nevoie si de autorizatie sau aviz de la Pompieri? ( m-a intrebat cineva zilele trecute daca am obtinut acesta autorizatie...). Multumesc inca o data.