Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de nastere acordata de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de nastere acordata de angajator

Buna. Am primit de la angajator o prima de nastere echivalenta cu salariul meu net, si nu cu salariul mediu pe unitate (care e mult mai mare decat salariul meu). Este legal acest lucru? Pot face ceva sa imi recuperez diferenta de bani?
Multumesc.
daca s-ar tine cont de art.11, art. 238, art 40(2) lit. c) un C.I.M. ar trebui sa contina, in scris, toate clauzele... pentru a nu mai da posibilitatea la interpretarii...
Da si daca n-am trai in Romania si ar fi si fonduri si ar fi si legile mai clare , nu elaborate pentru a fi interpretate diferit .
Da si daca n-am trai in Romania si ar fi si fonduri si ar fi si legile mai clare

Daca nu ati trai in Romania nu v-ar mai interesa fondurile si legile.
Revenind la discutie, este greu sa te faci inteles atata timp cat interlocutorul nu accepta sa fie contrazis.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Nu cred ca o sa am sanse de reusita daca este loc de interpretari, mai ales ca la noi se interpreteaza in defavoarea angajatului. Macar la urmatorul copil stiu ce drepturi am.
Mai am o intrebare, care nu e legata de subiectul acesta. Mi-au spus ca OUG 158/2005 s-a modificat anul acesta in februarie, referitor la baza de calcul pentru concediile medicale. As vrea sa stiu daca este adevarat.
Multumesc.
Deocamdata este doar un proiect de act normativ , prin care nu se modifica baza de calcul ci doar modalitatea de acordare a cm si faptul ca se vor plati 7 zile din fondul de salarii al angajatorului si nu 5 zile cum este acum .