Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ipoteca conventionala - peste care ANAF a pus ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ipoteca conventionala - peste care ANAF a pus sechestru asigurator

Buna ziua,

Am imprumutat o soc. com cu o suma, iar administratorii mi-au garantat cu 1 teren, am facut contract de imprumut cu garantie imobiliara pe terenul respectiv.

Acum finantele publice, au pus sechestru asigurator pe acel teren in baza legii 7/1996, si am primit o comunicare.

Intrebarea mea este, puteau finantele pune sechestru asigurator cata vreme eu am garantie imobiliara notata in CF exact pe acel teren? Ce inseamna asta?
Ar trebui sa fac plangere?

Astept un raspuns cat mai repede, va multumesc anticipat!
...sechestrul asiguratoriu putea fi pus si dupa ipoteca dvs...asta nu inseamna ca ar avea si un rang preferential...in caz de executare dvs sunteti primul care se va indestula din bun...
Deci n-are rost sa fac plangere...ca nu voi reusi sa-i fac sa-si ridice sechestrul, am citit si eu in legea 7/1998 Art. 27. - (1) Înscrierile în cartea funciara îsi vor produce efectele de opozabilitate fata de terti de la data
înregistrarii cererilor; ordinea înregistrarii cererilor va determina rangul înscrierilor.

Daca eu acum merg la executor cu contractul de imprumut cu ipoteca imobiliara sa-l execut, inseamna ca se va vinde terenul, ma voi indestula eu, si apoi Finantele Publice?

Multumesc pt. sfat!
ovi_dragomir a scris:

...sechestrul asiguratoriu putea fi pus si dupa ipoteca dvs...asta nu inseamna ca ar avea si un rang preferential...in caz de executare dvs sunteti primul care se va indestula din bun...

Dar in situatia in care avem intai pus un sechestru asigurator pe imobil, dispus de catre o instanta penala, se mai poate pune alt sechestru pe acelasi imobil, sau o alta ipoteca de catre alti creditori?