Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

va rog sa ma lamuriti si pe mine,dupa raportul asta,cand intra in vigoare noile coduri?va multumesc#-o
Probabil niciodata:)
Nu m-as hazarda sa spun niciodata dar , nu pot sa nu constat ca deja exista precedentul unui cod penal anterior , promulgat de presedintele tarii, si totusi neintrat in vigoare!B-)
Dupa spusele domnului ministru al justitiei Catalin Predoiu, "Codurile vor fi implementate doar atunci când sistemul va fi pregătit din punct de vedere al infrastructurii, al resurselor umane şi al asimilării conţinutului normativ al acestora." Astfel, imi permit sa citez o profesoara universitara care a spus ca aceste coduri "nu vor intra in vigoare in viata asta".