Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... ...mi-au táiat curentul. Ce mi se poate întâmpla?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

...mi-au táiat curentul. Ce mi se poate întâmpla?

Buná tuturor,

Vreau sá vá povestesc despre ce e vorba. Anul trecut prin octombrie când am realizat o lucrare la casá si cumpárând câteva electrodomestice fratele meu s-a ´legat´la curent ´pe direct´, fárá sá mai treacá prin contor (sá nu plátim foarte mult) si din când în când mai lása càte ceva ca sá se înregistreze. Nu s-a întâmplat nimic pâná acum 2 zile când, pe neasteptate, s-au prezentat cei de la energia electricá sá schimbe contorul si era pus pe ´direct´. Recunoaste vina si eu as dori sá stiu ce i se poate întâmpla dacá va fi el cel care ráspunde sau titularul contractului, ìn acest caz, tata?
Raspunde cel care FURA energia electrica! Daca o facea cu complicitatea tatalui dvs , atunci si tatal dvs va raspunde din punct de vedere penal!
La ce se poate astepta? La un dosar penal pentru furt de enrgie electrica!B-)
poate fi condamnat ptr furt , titularul contractului (iar daca acesta dovedeste ca acest furt -a facut fara stirea lui atunci fratele dvs)
In raport de "intelegerea" reprezentantului regiei,se poate solutiona amiabil ,sau cu dosar penal pentru titularul contractului