Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nepunerea in practica a unei sentinte judecatoresti ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nepunerea in practica a unei sentinte judecatoresti referitoare la salarii

Art. 277:
Neexecutarea unei hotărâri judecătoresti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracÑiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă

Daca angajatorul a pus in parctica sentina timp de 2 luni si acum refuza sa o mai aplice se mai afla sub incidenta acestei legi?
arhontele a scris:

Din fericire sentintele obtiunute pe legea 221/2008 nu va dau dreptate...cititi decizia Curtii referitoare la ordonanta 151/2008...ordonanta 71 daca ar amana calcularea salariilor curente pe perioada a trei ani ar schimba continutul legii 221...ori Curtea a spus clar ca nu poate guvernul sa contracareze o lege elaborata de Parlament...

Nu intru in polemici inutile...daca cunoasteti asa de bine , iar noi, ce va raspundem nu, de ce ati mai postat....:-/

Tocmai vi se expica ca faceti confuzii intre notiunile pe care le folosti cu atat siguranta:
datorii:-/, executare.....amanarea executarii
Admite exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Sindicatul Liber din Invatamant Calarasi, Sindicatul Scoala Prahovei din Ploiesti, Sindicatul Liber al Salariatilor din Invatamantul Preuniversitar Constanta, Sindicatul Liber din Invatamant Bacau, Sindicatul Invatamantului Preuniversitar Buzau si Sindicatul Invatamantului Preuniversitar Botosani in dosarele nr. 2.525/116/2008, nr. 7.677/105/2008, nr. 11.177/118/2008, nr. 540/110/2009, nr. 534/110/2009, nr. 552/110/2009, nr. 541/110/2009, nr. 699/110/2009, nr. 654/114/2009, nr. 5.510/40/2008 si nr. 5.511/40/2008 ale Tribunalului Calarasi - Sectia civila, Tribunalului Prahova - Sectia civila, Tribunalului Constanta - Sectia civila, Tribunalului Bacau - Sectia civila, Tribunalului Buzau - Sectia civila si Tribunalului Botosani - Sectia civila si constata ca dispozitiile art. I pct. 2 si 3 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 151/2008 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2008 privind cresterile salariale ce se vor acorda in anul 2008 personalului din invatamant sunt neconstitutionale.
Definitiva si general obligatorie.
Decizia se comunica celor doua Camere ale Parlamentului si Guvernului.
Pronuntata in sedinta publica din data de 30 iunie 2009.

Din ce se vede NU are nici o legatura cu executarea drepturilor salariale obtinute prin Hot judecatorest., imi pare rau#-o.

Pe fond , vi se recunosc, executarea se esaloneaza.....Mai cititi....
:offtopic: Interventie moderator
@ av.antoanelageaman

Pe viitor, incercati sa nu mai postati mesaje consecutive intr-o discutie. Aveti posibilitatea de a folosi functia de editare a mesajului anterior.
Este o incalcare a Regulamentului de postare si care se va sanctiona in caz de repetare.