Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Depasire termen inscriere in masa creala!!! Teapa de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Depasire termen inscriere in masa creala!!! Teapa de campanie

Buna ziua,
Am nevoie disperata de ajutorul dumneavoastra.
In campania din 2008 am facut niste materiale publicitare pentru un anumit partid.
Am auzit noi de tepe de campanie si una alta , dar ce sa-i faci ....
Comanda a venit din partea unei persoane care, il credeam noi, prieten/candidat.
Ne-a explicat (verbal) ca o parte plateste el, si o parte ii vor da colegii lui de partid, dar oricum platile vor fi facute prin firma lui.
Totul roz. ...
Dupa cum banuiti, in campanie preturile se negociaza la sange, profitul de multe ori fiind minuscul, dar , noi am gandit- si la modul, nu-i nimic ca e mic profitul, muncim, facem activitate, o cifra de afaceri, ne dezvoltam, prind potentialii clienti incredere .... etc...
Factura initiala a fost de 57500 (cincisutesaptezeci de milioane) de lei
Omul la inceput a parut bun platnic, a platit o parte din materiale la ridicare, dupa care nu a mai avut bani, ne-a dat un CEC girat care a intrat la incasare, a fost ok, apoi ne-a dat un BO de 10 000 de lei pe care ne-a rugat sa nu il bagam ca ne duce cash....
Noi darnici #-o il credem, ca il cunoastem , #-o (stupid!!!!! ) dar cashul a intarziat sa apara, am discutat cu el... nenea banii nostri, da-ne macar BO -uri ca trebuie sa platim furnizorii , avem o relatie extraordinara cu furnizorii si nu meritau sa sufere ca am avut noi incredere in "cantindat" zis si facut ne-a dat omuletul 2 BO pe care le-am dat furnizorilor nostrii :(( si care, of course ca au fost refuzate la plata!
Wunderbar! am incercat sa dam de dansul, la inceput simpatic, ne explica ca, si anume colegii i-au tras teapa... am zis ok dar ce treaba avem noi... esti candidat , tu ai candidat, noi am facut treaba tu ai receptionat-o .... apoi a devenit nesmtit si a spus clar sa ne abtinem sa ii mai cerem bani ca el cunoaste pe x si y. (ramasese datorie de 27000 de lei!!!!! adica doua sute saptezeci de milioane!)
Aia nu ne-a prea impresionat, insa ne-au impresionat furnizorii care ne-au pasuit o luna sa strangem banii (cei mai simpatici din lume :">) intre timp din aceasi campanie alt partid ne-am luat o tepisoara de doar trei sute patru zeci de milioane (34 000 ) .
Wunderbar....
Ulterior ne-am concentrat strict pe producere de bani sa platim furnizorii, sa supravietuim , facandu-ne planul clar, ca , dupa ce ne revenim sa luam masuri.
Realitatea evidenta este ca NU NE-AM PERMIS nici macar sa discutam cu un avocat, financiar ma refer, si chair nu cunoastem avocati care sa se inhame pe promisiuni, munca lor trebuie platita... asa cum si materialele furnizorilor...
Ne-a ajutat Dumnezeu, ne-a ferit de CIP uri am platit toti furnizorii, taxele IMPOZITELE PE FACTURILE EMISE SI TEPUITE! si am decis sa iau masuri,
mi-am zis ca tot e la moda, si nu eram genul care sa tarasca oameni in tribunale, sa pregatim dosarele si sa platim o firma de recuperari creante care contra cost sa ia toate masurile unei concilieri amiabile.
Cand sa pregatesc dosarele , cautat de facturi , platile partiale, bilete refuzate, dau sa caut pe google un nr de telefon actual si o adresa a firmei actualizata (sa nu faca pe detectivi recuperatorii mei de creante aiurea) descopar ... partial...deoarece nu am cont pe un site ... banui ca nu pot sa zic pe care faptul ca firma e in insolventa....Intrebarea mea , logica, este, nu trebuia sa fiu notificata de insolventa? sa ne inscriem in masa creala? totusi si daca lichidatorul nu are actele contabile, la extrasul din banca se vedea clar ca e vb de o plata partiala!
Nu am acces si nici nu stiu unde sa caut, am discutat cu amici juristi, si mi-au zis sa uit de datorie... nu mi se pare cinstit (clar multe nu sunt cinstite in RO ) dar totusi o masura, am bilete refuzate, am factura chiar nu mai pot face nimic???
Omuletu sta pe scaun important pe banii mei si eu ... nu imi permit nici macar sa platescu un avocat cat sa isi piarda vremea cu mine :(. Vreau sa apelez la un avocat, dar chiar as dori sfatul vostru daca , sincer, se merita ... Daca cineva are solutia si este avocat si crede ca are oricand castig macar cat sa il platesc ulterior :( ii solicit serviciile contra cost bineinteles ....
xcxc, utilizator
nu sunt avocat, dar si firma la care am lucrat este in insolventa...asa ca din experienta...ce puteti sa faceti pentru inceput: 1.intrati pe google
2. tribunalul bucuresti;3, dosare;4.introduci denumirea respectivei societat;5. vedeti cum suna hotararea si ce numar de dosar este,dupa care din dosar sau din hotararea aflati cum se numeste lichidatorul si luati legatura cu lichidatorul deoarece pote rezolvati problema fara tribunal....poate inca mai sunteti in termen si puteti sa mai faceti ceva=D>

succesuri !
Multumescuri pentru raspunsul care este...

Daaar, ca exista un dar, tribunalul care ma intereseaza este Calan #-o care aaaaaa nu cred ca au investit banuti de altfel in site-uri ... eu pe numita firma datornica DOVIPLAST SRL am gasit-o pe sfert pe antitepari .... spun pe sfert deoarece nu am cont platit acolo... #-o#-o
Am rugat pe cei ce se ocupa de recuperarea creantelor mele (din aproape 600 de milioane ei saracutii se lupta pentru 30 de milioane ca restul .... ) si au spus ca termenul este depasit sigur, spuneau ceva de ianuarie 2010...
Durerea mea, cel putin sufleteasca este ca mesieur este Consilier Judetean pe banii nostri :(( ce importanta ma simt :duh: ... are proprietati , are de toate ... si nu inteleg totusi de ce lichidatorul nu m-a anuntat , am avut alt client ce a intrat in insolventa si lichidatorul m-a anuntat printr-o scrisoare cu confirmare de primire...

e prea tare sa nu postez aici [ link extern ]
xcxc, utilizator
Cautati tribunalul hunedoara,dosare,doviplast;caci eu observ ca a avut termen in februarie(22.02.2010)...daca este vorba desre aceeasi societate cred ca sunteti in termen si altcineva incearca sa va pacaleasca
Astept sa-mi spuneti daca am dreptate..ref. la societate
Intrati si pe Curtea de apel Alba Iulia- dosare-1608/97/2009 si o sa gasiti numele lichidatorului care se ocupa de societate .Eu cred ca sunteti in termen din moment ce s-a facut recurs...
Am gasit ceva pe net dar nu sunt sigura ca este ea fiindca am gasit-o ca expert contabil nu ca lichidator : TATOIU ANA MARIA
Hunedoara, b-dul Libertatii nr.5, bl.12, ap.24
tel :715552

Astept sa me tineti la curent...succes !!!!
Da Dumnezeule el e ...
Va multumesc din suflet.
Luni la prima ora o sa sun sa vad ce este de facut....
Nici nu am cuvinte cum sa va multumesc....:((

Later edit. Va multumesc inca o data, am reusit sa luam legatura cu Doamna Tatoiu , si ne-a transmis actele necesare de completat....
Va tin la curent.
xcxc, utilizator