Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca de 8 ore la 2 societati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca de 8 ore la 2 societati

daca o persoana este angajata cu contract de munca la o firma care nu prea are de lucru dar nu vrea sa plece pentru ca lucreaza acolo din 1986,poate sa se angajeze la o alta firma cu norma intreaga(firma solicita neaparat )
multumesc
carmen
ART. 111 Codul Muncii
(1) Durata maxima legală a timpului de munca nu poate depăşi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

2) Prin excepţie, durata timpului de munca, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe saptamana, cu condiţia ca media orelor de munca, calculată pe o perioada de referinta de 3 luni calendaristice, sa nu depăşească 48 de ore pe saptamana.

prin urmare nu poate cumula doua norme...poate sa-si reduca timpul la prima societate...
ciobanc a scris:

daca o persoana este angajata cu contract de munca la o firma care nu prea are de lucru dar nu vrea sa plece pentru ca lucreaza acolo din 1986,poate sa se angajeze la o alta firma cu norma intreaga(firma solicita neaparat )
multumesc
carmen

Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.

Durata de maxim 48 de ore pe săptămână se referă la un singur contract individual de muncă. În alţi termeni, salariaţii cumularzi pot depăşi durata maximă instituită de lege.
Durata de maxim 48 de ore pe saptamana se refera la toate contractele cumulate, nu la unul singur.
Varianta pe care v-o sugerez este: contract norma partiala de 2 ore la prima firma, veterana, si alt contract cu norma intraga la cea de-a doua.
Durata maxima se refera la un singur contract de munca ... nu exista nicio prevedere legala care sa interzisa cumulul a doua c.i.m. cu norma intreaga .. art.35 C.mun. nu face distinctie cu privire la timpul de munca in conditiile cumulul de functii.
1. Nu exista interdictie legala in cazul cumulului de contracte individuale de munca.
2. Daca salariatul in cauza are capacitatea necesara de a-si indeplini sarcinile si daca angajatorii sunt multumiti... este perfect.
3. @freeelis are dreptate.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane