Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii angajator si contributii angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii angajator si contributii angajat

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt contributiile angajatorului si a salariatului incepand cu ianuarie 2007. Difera fata de anul 2006 ?
CAS-am scris mai sus.
Pentru somaj cotele sunt urmatoare:
angajatori - 2,5%.
Persoanele care se asigura benevol in cadrul sistemului de asigurari pentru somaj (liber-profesionisti, membri ai asociatiilor familiale), vor plati o contributie de 3,5% din venitul lunar

CASS-
angajator-7%
persoana asigurata-6.5 %
si o cota de 0,75% datorata de personele juridice sau fizice- aplicata la fondul de salarii realizat pentru concedii si indemnizatii.

CONTRIBUTIA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONLAE ESTE STABILITA DE LA 0.4 % LA 3.6% APLICATE ASUPRA FONDULUI TOTAL DE SALARII BRUTE LUNARE REALIZATE.
COTA DE CONTRIBUTIE PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII ESTE DE 0.85%
CONTRIBUTIA LA FONDUL DE GARANTARE PENTRU PLATA CREANTELOR SALARIALE ESTE DE 0.25%.
CONTRIBUTIA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONLAE ESTE STABILITA DE LA 0.4 % LA 3.6% APLICATE ASUPRA FONDULUI TOTAL DE SALARII BRUTE LUNARE REALIZATE.

ea se stabileste in functie de ce??? valoarea fondului de salarii, nr. de angajati - cum pot afla acest lucru
CONTRIBUTIA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONLAE ESTE STABILITA DE LA 0.4 % LA 3.6% APLICATE ASUPRA FONDULUI TOTAL DE SALARII BRUTE LUNARE REALIZATE.

ea se stabileste in functie de ce??? valoarea fondului de salarii, nr. de angajati - cum pot afla acest lucru
CONTRIBUTIA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONLAE ESTE STABILITA DE LA 0.4 % LA 3.6% APLICATE ASUPRA FONDULUI TOTAL DE SALARII BRUTE LUNARE REALIZATE.

ea se stabileste in functie de ce??? valoarea fondului de salarii, nr. de angajati - cum pot afla acest lucru